TUS Deneme Sınavı Önerileri

TUS sürecinde çok tekrar ilkesinin yanında önemli noktalardan bir tanesi de muhakkak soru çözmektir. Soru çözmek bu süreçte adaylara birçok yönden katkı sağlamaktadır. Bununla beraber çözülen soruların kaliteli olması da büyük önem taşımaktadır. Bu noktada deneme sınavlarında çıkan sorular, soru bankalarına göre daha kaliteli olup adayların dershanelerin yayınlamış olduğu deneme sınavlarını çözmesi TUS sürecine katkı sağlayacaktır

Bildiğiniz üzere TUS Atölyesi ve Antitusif ekibi her sezon dershanelerin yayınlamış olduğu denemeleri ders ders düzenlemektedir. Bu özverili çalışmaları için her iki ekibe de teşekkürlerimizi iletiyoruz. Hipocrat kullanıcı isimli antitusif üyesi hocamızın TUS deneme sınavları incelemeleri ve tavsiyelerini dikkate alarak bu yazımızı hazırladık.

Aşağıdaki değerlendirmeler yapılırken Mart dönemi denemelerini incelenmiştir.  Her dershanenin sezon içerisindeki deneme sayısı farklı olduğu için referans sayılarını yorumlarken deneme sayısı da göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun için yazımızın sonunda referans sayısı / deneme sayısı oranını  kullanarak sizler için daha sağlıklı veriler hazırladık.

İncelenen deneme sayıları;

 • Data: 5
 • Tusem:5
 • Time: 4
 • World: 3

Toplam referanslar;

 • Tusdata: 54 (1200 soruda)
 • Tusem: 54 (1200 soruda)
 • Tustime: 33 (960 soruda)
 • Tusworld: 22 (720 soruda)

TUS Deneme Önerisi;

Temel Bilimler

İncelenen
Deneme
Sayısı
Toplam
Temel
Ref.
AnatomiFizyoBiyokimyaMikroPatoFarma
Tusdata530247665
Tusem5341555117
Tustime425064726
Tusworld39023112

Anatomi dersi; her sene farklı ve zor sorular ile karşımıza geliyor Son sınavda denemelerin referans sayıları pek iyi değildi. En fazla referansı 5 denemede 2 soru ile Tusdata denemeleri sağladı. Soruların açıklama kısmı Tusdata denemelerinde daha geniş bilgilere yer verdiği için anatomi dersinde Tusdata Denemeleri tercih edilebilir

Fizyoloji dersinde; Tustime ve Tusem ön plana çıkmakta. Tusem 5 denemede 5 soru, Tustime 4 denemede 6 soru referans sağladı. Özellikle Tusemin birebir tutturduğu sorular var. Fizyoloji için Tustime ve Tusem denemeleri tercih edilebilir Bununla beraber Tusdata denemeleri de bunlardan sonra çözülebilir

Biyokimya dersinde; Tusdata denemeleri diğerlerine göre daha iyi performans gösterdi. Tusdata 5 denemede 7 soruya refarans gösterdi. Diğer dershaneler incelenen deneme sayısı da dikkate alındığında yaklaşık olarak aynı seviyedeler. Biyokimya noktasında öncelikle Tusdata denemeleri çözülmeli sonrasında diğer dershane denemeleri çözülebilir.

Mikrobiyoloji dersinde; en çok referans veren dershane denemesi 4 denemede 7 referans ile Tustime denemeleri oldu Ayrıca sorulardaki benzerlik açısından da mikrobiyolojide ilk sırada Tustime denemeleri sonrasında Tusem ve Tusdata denemeleri de çözülmelidir.

Patoloji dersinde; sınavın yarısına referans sağlayan Tusem denemeleri patolojinin parlayan yıldızı oldu. 5 denemede 11 soruya referans olan Tusem denemeleri açıklamalarının uzun ve güzel olması ile de ilk sırada tercih edilecek denemeler olmalı. Daha sonra ise Tusdata denemeleri çözülebilir.

Farmakoloji dersinde; Tusem 5 denemede 7 soru, Tustime 4 denemede 6 soru referans sağladı. Farmakoloji dersinde özellikle direkt ilaç sorularına benzer soran Tusem denemeleri, sonrasında sırasıyla Tustime ve Tusdata denemeleri çözülebilir.

Klinik Bilimler

İncelenen
Deneme
Sayısı
Toplam
Klinik
Referansı
DahiliyePediatriGenel
Cerrahi
Kadın
Doğum
Küçük
Stajlar
Tusdata52486325
Tusem52044525
Tustime4833020
Tusworld31332422

Dahiliye dersinde; kapsamlı açıklamaları ve 5 denemede 8 soruya referans sağlamasıyla Tusdata denemeleri ilk tercih olmalıdır. Ayrıca referans sayısı düşük olsa da açıklamalarda textbook bilgilerine, güncel bilgilere ,YDUS sorularına değinen Tustime denemeleri de mutlaka çözülmelidir. Sonrasında Tusem ve Tusworld denemeleri de bakılabilir

Pediatri dersinde; genel olarak dershaneler çok fazla referans sağlayamadı. Tusdata denemelerinin açıklamalarının kapsamlı olması tercih sebebi olabilir Tusem denemelerinde diğer sınavlardaki sorulara yer verilmiş bu sebeple Tusem de mutlaka çözülmelidir. Kısaca pediatride Tusdata ve Tusem denemelerine öncelik verilebilir En son Tustime denemeleri de çözülebilir

Genel Cerrahi dersinde; açıklama kısımları biraz daha kapsamlı olsa birkaç soruya daha referans olabilecek iken, 3 denemde 4 referans vererek en iyi referans oranını sağlayan Tusworld mutlaka çözülmeli. Sonrasında ise Tusem demeleri tercih edilebilir. Tustime denemeleri genel cerrahide hiçbir soruya referans olamadı.

Kadın doğum dersinde; neredeyse bütün dershaneler birbirine eşit diyebiliriz. İncelenen deneme sayısı dikkate alındığında Tusworld daha az soru ile aynı sayıda referans sağlamış oluyor. Ayrıca referans vermeye çok yaklaşan bir iki sorusu olduğu için Tusword denemeleri çözülebilir. Tustime denemelerinin açıklamaları uzun olduğu için öğretici olabilir. Fakat genel olarak kadın doğumda soru sayısı az olduğu için hepsine bakılabilir

Küçük stajlar dersinde; Tusem ve Tusdata en çok referans veren denemeler oldu. Tusem denemelerinde sorular tekrar etmesine rağmen iyi referans sağlamış. Küçük stajlar için Tusem ve Tusdata denemeleri tercih edilebilir.

Referans Sayısı / Deneme Sayısı

DersTusdataTusemTustimeTusworld
Anatomi0.40.200
Fizyoloji0.811.50.66
Biyokimya1.4111
Mikrobiyoloji1.211.750.33
Patoloji1.22.20.50.33
Farmakoloji11.41.50.66
Dahiliye1.60.80.751
Pediatri1.20.80.750.66
Genel Cerrahi0.6101.33
Kadın Doğum0.40.50.50.66
Küçük Stajlar1100.66

4 yorum “TUS Deneme Sınavı Önerileri

 1. Merhaba.Elimde 2022 yılına ait tusatölye denemeleri var.2024 Ağustos tusu için bunları çözmek mantıklı olur mu,sorular eskidi mi dersiniz?

  1. Klinik için 2022 yi çözebilirsiniz, temel için imkan varsa 2024’leri çözün yoksa 2022’leri çözebilirsiniz.

 2. daha detaylısı ve güncel 2024 istatistiklerle ilgili yazınız var mı acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.