TUS’ta %2 Puan Kesintisi Hakkında Merak Edilen Her Şey

TUS’ta %2 Puan Kesintisi Hakkında Merak Edilen Her Şey

TUS’ta %2 puan kesintisi ne zaman olur? Asistanken TUS kazanırsak puan kesilir mi? Puan kesintisi sıralamamızı nasıl etkiler ? TUS puan kesintisi hakkında birçok soru TUS’a hazırlanan adaylar için merak edilen bir konu olmuştur.ÖSYM tarafından her ne kadar TUS Başvuru Kılavuzunda izah edilse de bazen karmaşık durumlar olabiliyor. Bu yazı ile beraber bütün sorulara cevap bulmuş olacaksınız

ÖSYM’nin yayınlamış olduğu kılavuza göre %2 kesintisi şu durumlarda olacak;

  1. Uzmanlık eğitimine devam etmekte iken sınava girildiğinde,
  2. Uzmanlık eğitimine devam etmekte iken istifa edenlerin istifalarını takip eden ilk sınavda,
  3. Bir uzmanlık programına yerleştirildiği hâlde eğitime başlamayanların takip eden ilk sınavda

ÖSYM’nin açıklamasında karışıklığa neden olan durumları 3 maddede inceleyebiliriz.

  • ÖSYM’nin “ilk sınav” olarak ifade ettiği sınav bizim gireceğimiz ilk sınav değil, ÖSYM’nin yapmış olduğu ilk sınav. Yukarıda verilen maddelere göre Şubat TUS’unda puanı kesilecek olan bir aday o sınava girsin veya girmesin Şubat TUS’unda puanı kesilecek. Şubatı takip eden Eylül TUS’unda puanı kesilmez.
  • TUS başvurularında önemli olan başvuruların alındığı andaki durumunuzdur. ÖSYM’nin puan kesintisi için referans aldığı tarih TUS tarihi değil, TUS başvuru tarihidir. 
  • Bütün bu puan kesintisi içeren maddeler için aslolan sizin beyanınızdır. TUS başvuruları esnasında doğru beyanda bulunmak zorundasınız

TUS başvuruları esnasında adaylar aşağıdaki seçeneklerden birini seçmekle yükümlüdür

  • Uzmanlık Öğrencisi Değilim.
  • Uzmanlık Eğitimime Devam Ediyorum.
  • Uzmanlık Eğitimine Devam Etmekte İken İstifa Ettim. (Bu Sınav, istifam sonrasında ÖSYM tarafından uygulanan ilk sınav)
  • Bir Uzmanlık Alanına Yerleştirildiğim Hâlde Eğitime Başlamadım. (Bu Sınav, eğitime başlamadığım süre içinde ÖSYM tarafından uygulanan ilk sınav)
  • Uzmanlık Eğitimimi Tamamladım

 

İstifalarda referans alınan tarih TUS tarihi mi başvuru tarihi mi olmalıdır ?

ÖSYM kılavuzda bu soruya malesef açıklık getirmemiş Fakat referans alınması gereken tarih başvuru tarihi olmalıdır. Bizim mevcut durumumuzu ifade ettiğimiz zaman başvuruların yapıldığı zamandır. Asistanlık eğitimi TUS başvuruları esnasında devam eden bir aday başvurulardan sonra istifa edecek olsa bile; istifa ettim seçeneğini seçerse yanlış beyanda bulunmuş olur.

Bununla birlikte kılavuzda yabancı dil geçme şartı için “Beş yıllık sürenin sona erdiği tarihin hesabında mesleki bilgi sınavına başvuru tarihi dikkate alınır.”  ifadesi yer almaktadır. ÖSYM’nin başvuru tarihini dikkate aldığını burada da çıkarabiliriz

Asistanlıktan istifa etmek ve Asistanlık hakkından feragat etmek aynı şey midir ?

Uzmanlık eğitimden feragat etmek dilekçe ile daha önce mecburi yapılan yere dönmek olarak tanımlanabilir. İstifa etmek ve feragat etmek arasında TUS Puan Kesintisi noktasında hiçbir fark yoktur. ÖSYM’nin yapmış olduğu ilk sınavda puan kesintisi olacaktır. Aday bu sınava girmese bile bir sonraki sınavda puan kesintisi olmayacaktır

Peş peşe iki sınavda puan kesintisi olur mu?

Asitanlık eğitimi devam eden aday istifa etmeyi düşünüyor ise TUS Başvuruları bitmeden önce istifa etmesi gerekmektedir. TUS başvuruları 2 Şubat- 10 Şubat arasında olduğu varsayalım. 11 Şubatta istifa eden adayın başvurular esnasında bilfiil asistan olarak görev yaptığı için “Uzmanlık Eğitimime Devam Ediyorum” seçeneğini seçmesi gerekiyor. Bu adayın Mart TUS’unda asistanlık esnasında TUS’a girdiği için puanı kesilecektir. Takip eden Eylül TUS’unda ise “Uzmanlık Eğitimine Devam Etmekte İken İstifa Ettim.” seçeneğini seçmesi gerekiyor ve Eylülde de bu madde sebebiyle puanı kesilecektir Aynı aday 10 Şubattan önce istifa ederse sadece Martta puanı kesilecektir

Sonbahar TUS’unda puan kesintisi yaşamamak için istifa dilekçesini ilkbahar TUS’undan bir gün önce versek cevap gelmese bile istifa etmiş sayılıyor muyuz ?

Öncelikle sınav tarihi değil başvuru tarihi referans alınmalıdır. Başvuru tarihi bitmeden bir gün önce dilekçe vermiş olmak yeterli olmayabilir. Önemli olan net ayrılış günüdür Dilekçeyi verdikten sonra dekanlık/rektörlük onayından sonra istifa etmiş sayılırsınız Ortalama olarak en fazla bir hafta içinde yanıt gelir.

Puan kesintisinin sıralamaya etkisi ne kadar olur?

TUS Puan Hesaplama aracımız ile %2 kesintinin ne kadar etki edeceğini görebilirsiniz. %2 kesintili TUS Puan Hesaplama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir