TUS’ta %5 Puan Kesintisi Hakkında Merak Edilen Her Şey

TUS’ta %5 puan kesintisi ne zaman olur? Asistanken TUS kazanırsak puan kesilir mi? Puan kesintisi sıralamamızı nasıl etkiler ? TUS puan kesintisi hakkında birçok soru TUS’a hazırlanan adaylar için merak edilen bir konu olmuştur. ÖSYM tarafından her ne kadar TUS Başvuru Kılavuzunda izah edilse de bazen karmaşık durumlar olabiliyor. Bu yazı ile beraber bütün sorulara cevap bulmuş olacaksınız

ÖSYM’nin yayınlamış olduğu kılavuza göre %5 kesintisi şu durumlarda olacak;

 1. Uzmanlık eğitimine devam etmekte iken sınava girildiğinde,
 2. Uzmanlık eğitimine devam etmekte iken istifa edenlerin istifalarını takip eden ilk sınavda,
 3. Bir uzmanlık programına yerleştirildiği hâlde eğitime başlamayanların takip eden ilk sınavda

ÖSYM’nin açıklamasında karışıklığa neden olan durumları 3 maddede inceleyebiliriz.

 • ÖSYM’nin “ilk sınav” olarak ifade ettiği sınav bizim gireceğimiz ilk sınav değil, ÖSYM’nin yapmış olduğu ilk sınav. Yukarıda verilen maddelere göre Şubat TUS’unda puanı kesilecek olan bir aday o sınava girsin veya girmesin Şubat TUS’unda puanı kesilecek. Şubatı takip eden Eylül TUS’unda puanı kesilmez.
 • TUS başvurularında önemli sınav tarihindeki durumunuzdur. ÖSYM’nin puan kesintisi için referans aldığı tarih başvuru tarihi değil, TUS tarihidir.
 • Bütün bu puan kesintisi içeren maddeler için aslolan sizin beyanınızdır. TUS başvuruları esnasında doğru beyanda bulunmak zorundasınız

TUS başvuruları esnasında adaylar aşağıdaki seçeneklerden birini seçmekle yükümlüdür

 • Uzmanlık Öğrencisi Değilim.
 • Uzmanlık Eğitimime Devam Ediyorum.
 • Uzmanlık Eğitimine Devam Etmekte İken İstifa Veya Feragat Ettim. (Bu Sınav, İstifam Veya Feragatım Sonrasında Ösym Tarafından Uygulanan İlk Sınav)
 • Bir Uzmanlık Alanına Yerleştirildiğim Hâlde Eğitime Başlamadım. (Bu Sınav, Eğitime Başlamadığım Süre İçinde Ösym Tarafından Uygulanan İlk Sınav)
 • Uzmanlık Eğitimimi Tamamladım

İstifalarda referans alınan tarih TUS tarihi mi başvuru tarihi mi olmalıdır ?

ÖSYM kılavuzda bu soruya maalesef açıklık getirmemiş Fakat referans alınması gereken tarih, TUS tarihi olmalıdır. Kılavuzda “Uzmanlık Eğitimine Devam Etmekte İken İstifa Ettim. (Bu Sınav, istifam sonrasında ÖSYM tarafından uygulanan ilk sınav)” şeklinde yer alan ifade de sınav esnasındaki durum hakkında bilgi verilmektedir. Başvurular esnasında asistanlığı devam eden ama sınav esnasında istifa etmiş olmayı planlayan bir aday bu seçeneği seçmelidir.

Bununla birlikte intern adaylar sınav tarihi itibariyle diploma tescil işlemlerini gerçekleştirmedikleri takdirde sınavları geçersiz sayılıyor. Diploma tescil işlemini sınav tarihine kadar gerçekleştirebileceğini düşünen adaylar; diploma tescillerini sınav tarihine kadar tamamlayacağına dair beyan vermektedirler. İstifa tarihini de yine aynı şekilde düşünerek, sınav tarihinden önce istifa etmeyi düşünen adaylar “Uzmanlık Eğitimine Devam Etmekte İken İstifa Ettim.” seçeneğini seçerek sınav anındaki durumlarını beyan edebilirler

Asistanlıktan istifa etmek ve Asistanlık hakkından feragat etmek aynı şey midir ?

Uzmanlık eğitimden feragat etmek dilekçe ile daha önce mecburi yapılan yere dönmek olarak tanımlanabilir. İstifa etmek ve feragat etmek arasında TUS Puan Kesintisi noktasında hiçbir fark yoktur. Zira ÖSYM son başvurularda artık istifa etmek ve feragat etmek ifadelerini aynı anda kullanmaktadır. ÖSYM’nin yapmış olduğu ilk sınavda puan kesintisi olacaktır. Aday bu sınava girmese bile bir sonraki sınavda puan kesintisi olmayacaktır

Peş peşe iki sınavda puan kesintisi olur mu?

Asitanlık eğitimi devam eden aday istifa etmeyi düşünüyor ise TUS tarihinden önce istifa etmesi gerekmektedir. TUS başvuruları 2 Şubat- 10 Şubat arasında ve sınav tarihinin ise 5 Mart olduğu varsayalım. 5 Marttan sonra istifa etmeyi düşünen bir aday başvurular esnasında “Uzmanlık Eğitimime Devam Ediyorum” seçeneğini seçmesi gerekiyor. Bu adayın Mart TUS’unda asistanlık esnasında TUS’a girdiği için puanı kesilecektir. Takip eden Eylül TUS’unda ise “Uzmanlık Eğitimine Devam Etmekte İken İstifa Ettim.” seçeneğini seçmesi gerekiyor ve Eylülde de bu madde sebebiyle puanı kesilecektir Aynı aday 5 Marttan önce istifa ederse sadece Martta puanı kesilecektir

Sonbahar TUS’unda puan kesintisi yaşamamak için istifa dilekçesini ilkbahar TUS’undan bir gün önce versek cevap gelmese bile istifa etmiş sayılıyor muyuz ?

Sınav tarihine kadar dilekçe vermiş olmak yeterli olmayabilir. Önemli olan net ayrılış günüdür Dilekçeyi verdikten sonra dekanlık/rektörlük onayından sonra istifa etmiş sayılırsınız Ortalama olarak en fazla bir hafta içinde yanıt gelir. Bu sebeple istifa etmeyi düşünen adaylar sınav tarihinden daha önce istifa dilekçelerini vermeleri daha sağlıklı olacaktır.

Puan kesintisinin sıralamaya etkisi ne kadar olur?

TUS Puan Hesaplama aracımız ile %5 kesintinin ne kadar etki edeceğini görebilirsiniz. %5 kesintili TUS Puan Hesaplama

105 yorum “TUS’ta %5 Puan Kesintisi Hakkında Merak Edilen Her Şey

 1. Hocam iyi günler.Kızım eylül 2023 tus sınavıyla bir bölüme yerleşti. Ocak 2024 te göreve başladı. 21 Mart 2023 te istifa etti. 22 Nisan 2024 te ilişiğini kesti.Benim sorum şu:Puanlama ile ilgili yönetmelik değişikliği 16 Mayıs 2024 te yapıldı. kızım eski yönetmelik hükümleri geçerli iken bu şartları göz önüne alarak istifa etti. 22 nisan 2024 tarihinde ilişiğini kesti. Bu yönetmelik bizide etkileyecek ve % 5 mi kesilecek. Bu kanunun yayımı tarihinden sonra geçerlidir kısmı bizi kapsıyor mu. çünkü kızım yayımı tarihinden önce istifa edtmişti ve % 2 kesinti geçerli olduğu için onu göze alarak istifa etti.Kızım şu anda çok gergin ve moral olarak çökmüş durumda. o sebeple ben yazmak zorunda kaldım. cevaplarsanız çok sevinirim.

 2. Hocam iyi günler.
  Kızım eylül 2023 tus sınavıyla bir bölüme yerleşti. Ocak 2024 te göreve başladı. 21 Mart 2023 te istifa etti. 22 Nisan 2024 te ilişiğini kesti.
  Benim sorum şu:
  Puanlama ile ilgili yönetmelik değişikliği 16 Mayıs 2024 te yapıldı. kızım eski yönetmelik hükümleri geçerli iken bu şartları göz önüne alarak istifa etti. 22 nisan 2024 tarihinde ilişiğini kesti. Bu yönetmelik bizide etkileyecek ve % 5 mi kesilecek. Bu kanunun yayımı tarihinden sonra geçerlidir kısmı bizi kapsıyor mu. çünkü kızım yayımı tarihinden önce istifa edtmişti ve % 2 kesinti geçerli olduğu için onu göze alarak istifa etti.
  Kızım şu anda çok gergin ve moral olarak çökmüş durumda. o sebeple ben yazmak zorunda kaldım. cevaplarsanız çok sevinirim

  1. Merhabalar, esasında haklısınız kızınız istifa ederken %2 olduğunu düşünerek istifa etmiş fakat istifa etmeseydi asistan olarak gireceği için sınava yine puanı kesilecekti. %5 kesinti olarak uygulanacaktır, başvuru esnasında bu durum için ayrı bir seçenek eklenmeyecektir. Fakat yine de siz durumunuzu CİMER üzerinden izah ederek en azından TUS başvurularından önce şansınızı bir denemiş olun.

 3. Hocam merhabalar ,uzmanlığını almış birisi aktif çalışırken tusa girerse puan kesintisi olmuyor mu bu durumda ?

 4. Hocam merhaba şu an istifalıyım , mart tusunda %2 lik puan kesintisi yaşadım . Tercih yapmayı planlıyorum . Çksy ye düşmediğim sürece ağustos tusunda uzmanlık öğrencisi değilim seçeneğini mi seçmeliyim . Yoksa uzmanlık öğrencisi miyim demeliyim.

  1. İstifanız mart TUS’undan önce kabul edildiyse, uzmanlık öğrencisi değilim seçeneğini seçebilirsiniz. Mart TUS’uyla beraber bir yeri kazanırsanız (bu süreç ağustos TUS’undan önce tamamlanır), o zaman uzmanlık öğrencisiyim seçeneğini seçersiniz.

 5. Hocam merhabalar
  2023/eylül tusuyla ankara etlik şehir hastanesine yerleştim. 26.02.24 tarihinde feragat dilekçem sonuçlandı çalıştığım klinikteki birim sorumlusu ayrılışıma aynı gün içerisinde izin verdiği için yine aynı gün içerisinde dhy mi yaptığım yere geri dönebildim (dhy mi ankarada yapıyorum). 2024 mart tusu için başvuru zamanında asistanlık eğitimime devam ediyor olarak başvuru yapmıştım. Ösym çağrı merkezini aradıüımda başvurumda herhangi bir değişiklik yapılamayacağı söylendi. Önümüzdeki Ağustos tusu için tekrar bir puan kesintisi yaşar mıyım? Başvuru yaparken uzmanlık öğrencisi değilim olarak mı seçim yapmalıyım yoksa feragat seçeneğini mi seçmeliyim?

  1. Uzmanlık öğrencisi değilim seçeneğini seçmelisiniz. Netice itibariyle istifa/feragat sonrası ilk TUS’unuza mart ayında girmiş oldunuz.

   1. Hocam yalan beyan verenleri ösym nasıl yakalıyor.Misal asistan fakat başvurıda belirtmemiş puanı tam mı hesaplanıyor

    1. ÖSYM sadece bir önceki TUS tercih yapıp yerleşenleri kesin olarak tespit edebiliyor çünkü önceki sınavın dataları elinde mevcut oluyor. Bunun dışında asistanken sınava girenler veya istifa/feragat sonrası sınava girenlerin beyan üzerine puanını kesiyor. Yanlış beyan verirse maalesef puanı kesilmiyor. Yakalama mekanizması yok, eğer birileri şikayet ederse anca o zaman geriye yönelik kazandığı haklar iptal oluyor.

 6. Mart 2024 Yeniden atama kurası ile pratisyen hekim olarak devlet Hastanesi’ne atandigim zaman diliminde(22mart kura) daha başlamadan tusa gireceğim (17mart) tusu kazandığım taktirde atamamin geldigi devlet Hastanesi’ne baslayip sonra tus yerleştirme sonucuna göre atamamin gelmesi şeklinde bir işleyiş sorun oluyor mu ,tusu kazandığım taktirde devlet hastanesi atamasına hiç baslamamam mi gerekir?

  1. Atandığınız yerin tebligatı çok daha önce gelir, dolayısıyla önce atandığınız yere gitmeniz gerekir. Eğer gitmezseniz istifa etmiş sayılırsınız TUS ile kazandığınız yere başlayamazsınız.

 7. Merhaba Hocam 2023 Nisan tusu ek yerleştirme ile yerleştim çkys ye 15 Eylül 2023 te düştüm. Ekim başı ise feragat dilekçemi verdim. 2023 Eylül tuşunda puanım kesildi. 2024 Mart tusunda tekrar kesinti yaşar mıyım teşekkürler

  1. Merhabalar, yaşamazsınız. Tabi başvuruda hangi seçeneği seçtiğinize de bağlı.

 8. Hocam merhabalar eylül 2023 tusuna başvurduğum sırada asistandım ve başvuruda asistanlığa devam ediyorum seçeneğini işaretledim.Ama sınavdan önce feragat ettim ve eylül 2023 sınavında puan kesintisi oldu.2024 mart tusu başvurusunda da uzmanlık öğrencisi değilimi işaretledim.Bu sınavda puan kesintisi olacak mı?

  1. Feragat dilekçeniz Eylül TUS’undan önce kabul edildiyse bu sınavda kesinti yaşamazsınız. Gerçi uzmanlık öğrencisi değilim seçeneğini seçtiğiniz için her türlü kesinti yaşamazsınız.

 9. Merhabalar ek yerleştirme ile bir uzmanlığa yerleştim belgelerimi yükleyip sisteme düştüm fakat gitmekten vaz geçip dhy görevime devam etmek istiyorum. Puan kesintisi dışında bir yaptırım oluyor mu ? Ayrıca vaz geçtiğim için bir dilekçe vermem gerekir mi? Şimdiden teşekkürler.

  1. Puan kesintisi dışında bir yaptırımı yok, DHY’deki görev yerinizde devam edebilirsiniz. Dilekçe yazmanıza gerek yok.

 10. Merhabalar 2023 eylül tusuyla 2024 ocakta asistanlığa başladım bölümümden memnun değilim 2024 şubatta istifa etsem mart tusuna girip yök tercih edebiliyor muyum ya da feragat etsem eski yerime dönmek zorunda mıyım
  Yök kadrolarına yatay geçiş yapabilir miyim

  1. İstifa derseniz mart TUS’uyla SBA kadrosu yazamazsınız, fakat YÖK yazabilirsiniz. Feragat ederseniz DHY durumunuza göre gideceğiniz yer değişir. Eğer DHY’niz bitmediyse eski yerinize geri dönersiniz.

 11. Merhaba hocam. Aktif olarak şehir hastanesinde çalışan pratisyen hekimim. 2023 TUS 2. Dönem yerleştirme sonuçlarına göre bir üniversite hastanesinin Sba kadrosuna yerleştim. Pbs üzerinden belgelerimi yükledim. Çkys sistemine asistan olarak düştüm. Ancak daha sonra gelişen ailevi özel nedenlerden dolayı asistanlığa başlamak istemiyorum. Aktif olarak çalıştığım şehir hastanesinde pratisyen hekim olarak görevime devam etmek istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekir? Dilekçe vermeli miyim? Bir sonraki 2024 Mart TUS sınavına girebilir miyim ve Sba kadrosunu kazanırsam tekrar atanmamda sorun olur mu? Teşekkür ederim.

 12. Hocam merhaba. 2023/2 Eylül tusu ile üniversite hastanesinde sba kadrosu asistanlık kazandım. 15 aralıkta Çkys ye düştüm. Ancak ilerleyen sağlık problemimden dolayı şu an asistanlığa başlayamıcam. Çkys ye düştüğüm halde gitmeme hakkım var mı? Dilekçe vermem gerekir mi? Sıkıntılarımı atlatabilirsem mart tusunda tekrar sınava girip asistanlığa başlamak istiyorum. Sba kadrosuna tekrar yerleşmemde sorun olur mu? Bakanlığa ulaşamıyorum. Cevaplarsanız çok mutlu olurum.

  1. Merhabalar,
   ÇKYS’ye düştüğünüz halde gitmeyebilirsiniz Dilekçe vermenize gerek yok İlerleyen TUS’lara girebilirsiniz herhangi bir yaptırımı yok

 13. Merhabalar, ben sba kadrosunda bir asistanım. Bu tus ek yerleştirmelerden bir eah tercih edeceğim ama kliniğimin durumuna göre gidip gitmemekte kararsızım. Kazansam ama gitmesem ne gibi bir süreç oluyor? Zaten asistan olduğum için yüzde 2 kesintim oldu. Gelecek sınavda bu yüzde 2’ye ek bir yüzde 2 kesinti daha olur mu? Ve tercih yapamama gibi bir durum olur mu?

  1. Kazanırsanız ama gitmezseniz ekstra bir yaptırımı olmaz. Diğeri sınavda asistan olduğunuz için zaten %2 kesinti olacak, tercih yapıp gitmeme durumunda ekstra bir %2 kesinti olmaz

 14. Merhaba hocam , ben ilçe sağlık müd. pratisyen hekimim. 2023 2. tusta SBA kadrosuna yerleştim . Pbs den başvuru evraklarını ekleyip , başvuruyu kesinleştirdim ama şuan asistanlığa başlayamayacağım. Bakanlığı arıyorum fakat cevap alamıyorum . Çkys ye düştükten sonra başlamak zorunda mıyım ? Başlamadığım durumda %2 kesinti dışında sonraki tusta Sba yazamama durumum var mı ? İlan metninde başvuru iptal dilekçesinden bahsediyordu. Onu göndermem gerekir mi ? Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  1. Merhabalar, ÇKYS’ye düştükten sonra başlamak zorunda değilsiniz. %2 kesinti dışında herhangi bir yaptırım yok. İptal dilekçesi gönderirseniz bir ihtimal sizin gitmeyeceğiniz kadro ek tercihlerde açılabilir. Dilekçe göndermezseniz ek tercihlerde o kadro dolu olarak gözükür

 15. Merhaba ben Eylül tusuna girip sba olarak üniversitede asistanlığa yerleştim. İstifa etmeden martta tekrar sınava girip farklı bir bölümde yine sba olan başka bir üniversite seçmeyi planlıyorum. 2 tus ard arda böyle bölüm değiştirmeyi engelleyen bir durum var mıdır acaba?

   1. Hocam merhabalar
    Dhy tamamlamış , ilçe sağlık müdürlüğünde çalışan pratisyen hekimim . 2023 2. dönem tusuyla Sba kadrosuna yerleştim . Evrakları sisteme yükleyip , başvuruyu kesinleştirdim ama şuan şartlar gereği asistanlığa başlayamayacak gibiyim . Başvuru son tarihi geçti ,
    İlan metninde başvuruyu kesinleştirenler başvuruyu iptal için şu adrese dilekçe ile başvurabilirler şeklinde ibare vardı . O şekilde dilekçe mi yollamalıyım yada çkys ye düşünce gidip başlamamalı mıyım ? Puan kesintisi dışında yaptırım olur mu ? Örn, mart tusunda Sba yazamaz mıyım artık ? teşekkür ederim , iyi çalışmalar dilerim.

 16. Sba da asistanken başka bır Sba kadrosu kazanıp belge gonderıp kazandığımız yere gıtmezsek cezaı durumu varmı teşekkürler

  1. Herhangi cezai bir işlem yok. Belge gönderip gitmeyebilirsiniz. Sadece ek yerleştirmelerde siz belge gönderdiğiniz için kadro açılmamış olur

 17. İyi günler hocam, asistan olarak tusa başvuru yapmak olur mu? ( İstifa etmeden).Tus sonuçuları açıklandıktan sonra tercih yapıp sonra istifa edersem ,sonunda bir tercih kazanırsam başarılı sayılırmı ? Çok teşşekür ederim yardımınız için

  1. Asistanken istifa etmeden TUS’a girebilir, yine istifa etmeden farklı bir bölüme başlayabilirsiniz.

   1. Merhaba hocam. Sahu asistanıyım. İstifa etmeden önümüzdeki tus a girsem eah da bir bolume yerlesince direkt aile hekimliginden istifa etmem yetiyor mu? Ckys’ye dusmemde bir problem olur mu? Nasıl bir yol izlemem lazım net bir bilgi bulamadim. Yardimci olursaniz cok sevinirim.

   2. Merhaba,
    TUS 2024 1. Dönem yerleştirme sonuçlarına göre yerleşmiş gözükmekteyim. Şu anda herhangi bir yerde çalışmamaktayım. Personel Bilgi Sistemi üzerinden giriş yapmamam ve belge yüklememem durumunda ne olacağı konusunda bilgi alabilir miyim? Böyle bir durumda ek yerleştirmelere katılabilir miyim? İstifa hakkım azalır mı? Bir sonraki Tıpta Uzmanlık Sınavında puan kesintisine uğrar mıyım? Ya da bu durumun başka herhangi bir yaptırımı var mıdır?

    1. Merhabalar;
     PBS üzerinden evrak göndermezseniz istifa hakkınız gitmez. Ek tercih hakkınız oluşmaz. Bir sonraki TUS puanınız her türlü kesilir. Başka bir yaptırımı yok.

 18. Hocam merhabalar 22 mayısta istifa dilekçemi verdim eylül tusunda yerleşebilmek için son tarih 24 mayıstı, başhekim 1 ay tuttu ayrılışım 22 haziran oldu.
  Bu tusta tercih yapıp yerleştim başvuru formunda ayrılış tarihim 22 haziran olarak otomatik doldu
  Ben o otomatik dolduğu haliyle onayladım bir sıkıntı olur mu hocam
  Ama sıkıntı olacak olsaydı yerleşmemiş olurdum diye de düşündüm size de sormak istedim

 19. Merhaba hocam ben bu tusta Marmara üniversitesinde bir bölüm kazandım sba kadrosunda. Asistanken mart tusuna girip başka bölüm kazandığımda (sba kadrosu) süreç nasıl işleyecek? İstifa etmem gerekiyor mu?

  1. Hayır istifa etmenize gerek yok, yeni kazandığınız yer için ÇKYS ye düşünce mevcut asistanlığınızdan ayrılıp yeni yere geçiş yapacaksınız

   1. Hocam merhaba tusa başvururken ek yerleştirme ile kazandığımı biliyordum ama başlamamıştım bu yüzden Bir uzmanlık programına yerleştirildiği hâlde eğitime başlamadım seçeneğini seçtim eğer mart tusundan önce istifam kabul olursa sadece mart tusunda mı kesinti yaşarım yoksa ağustos tusunda da kesinti yaşar mıyım

    1. Mart TUS’undan önce istifanız kabul edilirse sadece mart TUS’unda puanınız kesilir.

 20. Hocam merhaba halihazırda asistanken tusa girip tercih yaptım. Bu yaptığım tercihlerde bir yer kazanırsam gitmeme hakkım var mı? Gitmezsem herhangi bir sorun yaşar mıyım? Kendi asistanlık birimimde eğitime devam edebilir miyim? Evrak yollamayacağıma dair herhangi bir birime bilgi vermek gerekli midir? Şimdiden teşekkür ederim

 21. Merhabalar, aktif olarak yök kadrosunda görev yapmaktayım. Eylül 2023 tusunda sba kadrosu tercih ettim. Tercihlerimden birinin gelmesi halinde kazandığım yere gitmek istemezsem mevcut kadromu kaybediyor muyum?

 22. Merhaba sba kadrosuyla asistanım , tercih yapacağım ancak yerleşirsem ve gitmezsem ne olur?

  1. Herhangi bir şey olmaz, asistanlığınız devam eder. Gitmek isterseniz kazandığınız yere gidebilirsiniz. Gitmek istemezseniz ek yerleştirmelerde sizin yerleşip gitmediğiniz yer için kadro açılır

 23. Bir EAH kadrosunda asistanken tusu kazanırsak SBA veya EAH kadrosunu tercih etmemizin ne farkı var acaba, dhy görevinde bulunduğumuz yere geri dönüyor muyuz kazandığımız yere gitmek için

  1. Yok dönmüyorsunuz, yine kazandığınız yer EAH ise direkt kadronuz oraya alınıyor, SBA ise kadronuz en yakın şehir hastanesine alınıyor

 24. Merhabalar ben müstafi olduğum için eah/sba yazamıyorum bu tusta üni kadrosuna girip mart tusuyla devlete geçmeyi düşünüyorum. Asistanken yeni bir yere geçmek için istifayı hangi aşamada etmek gerek? Mümkün olduğunca geç etmek istiyorum. Tercihte vs çalışmaya devam edebilir miyim?

  1. ÇKYS’ye düşüyorsunuz sonrasında YÖK kadrosundan feragat edip, yeni yerinize geçiyorsunuz. Öncesinde atamanız en yakın şehir hastanesine yapılıyor. Son ana kadar çalışmaya devam edebilirsiniz

   1. Hocam teşekkür ederim. Şehir hastanesini tam anlayamadım ama. Yeni kazandığım yere geçerken mi oluyor? Şu müstafilik işleri karıştırdı bende yardımcı olabilir misiniz hocam?

    1. Merhabalar, varsayalım ki YÖK’te asistansınız ve Mart TUS’unda SBA kazandınız. Herkes gibi siz de ÇKYS ye düşeceksiniz. Sonra sizin kadronuzun olduğu üniversitenize yazı gelecek, ayrılış yazısı. Ayrılış yazısından sonra muvafakatname alıp, ÇKYS ye düştüğünüz şehir hastanesine veya EAH’a başlayış yapacaksınız. Yani direkt üniversiteye başlamayacaksınız öncesinde kadronuz bir hastaneye alınacak. Birkaç gün içerisinde sizi SBA kadronuzun olduğu yere görevlendirecekler.

 25. Merhaba, ben bir üniversite hastanesinde sba kadrosunda çalışmakta iken istifa ettim. Üniversiteye ayrılış yazımı verdiğimde tarih 18.08.2023 idi. Üniversitede yazışmalar tamamlanıp bölüme yazım geldiğinde ise tarih 04.09.3023 idi. Ben üniversiteden ayrılışımı tamamlayıp ana kadromun olduğu şehir hastanesine 08.09.2023 tarihinde döndüm ve aynı gün istifa dilekçemi yazdım, usulü istifa olduğu için de bir ay beklettiklerinden 09.10.2023 tarihi itibariyle kurumdan ayrılışımı yaptım. 24 Eylül tusu başvuruları sırasında asistan olduğum için başvuruda uzmanlık eğitimime devam ediyorum seçeneğini işaretledim. Ancak üniversite yazışmaları nedeniyle ayrılışım çok uzadığı için istifa sürecimin tamamlanması 7 hafta sürdü. Benim 2024 tusu için başvururken hangi seçeneği işaretlemem gerekiyor, iki sınavda da puanım kesintisi mağduriyeti mi yaşayacağım? ÖSYM yi aradım kimse net cevap veremiyor. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  1. Merhabalar, ÖSYM tercih yapıp gitmediğiniz durum hariç beyanınıza bakıyor. Tercih yapıp gitmediğinizde geçen sınav yerleştirme işlemini kendisi yaptığı için bu bilgi elinde var o yüzden beyandan bağımsız oluyor. Fakat diğer durumlarda sizin nerede çalıştığınız ne zaman istifa ettiğiniz ilgisi sağlık bakanlığında var ama ÖSYM de bu bilgiler yok Bu sebeple burada beyan devreye giriyor.
   Bu girizgahtan sonra, 8 Eylülde asistan değilsiniz kadronuzun olduğu kuruma dönmüşsünüz, 2023 eylül sınavına girerken aslında asistanlıktan istifa etmiş olarak girmişsiniz. Yani istifa sonrası ÖSYM bir tane sınav yapmış oldu. 2024 1. Dönem sınavına girerken uzmanlık öğrencisi değilim seçeneğini işaretlemelisiniz. Puanınız da kesilmeyecek

 26. Merhaba hocam Ben 2021 de mezun oldum. Müstafi kaldım.dhy de kurada çıkan yere gitmedim.2022 mart tusunda sba kadrosunda asitanlığa başladım ve o zaman yeni başlayan bir sistemle tercih ettiğim en yakın yerdeki eah sba kadrosuna atandım ve oradan görevlendirme şeklinde şuan çalıştığım kuruma başladım. Şimdi asistanlıktan istifa edip tekrar tusa girmek istiyorum ancak direk istifa olmadığını önce feragat etmem gerektiğini tekrar çksy ye düşünce oradaki birimden istifa etmem gerektiğini söylediler.Feragat ettiğimde kadromun olduğu eah a mı yoksa dhy de atandığım hastaneye mi atanırım bunun hakkında net bir bilgi alamıyorım ve atandığım yerde çalışmam gerekmeden istifa dilekçemi verebilir miyim bir süre çalışmam gerekiyor mu?Bir de ilk atandığımda müstafi kaldığımda istifa hakkımın gitmediğini söylüyorşar istifa hakkım o dönemde gitmiş midir?Çok fazla bilgi kirliliği var ve durumum biraz karışık yardımcı olursanız çok sevinirim saygılarımla

  1. Feragat ettiğinizde şu an kadronuzun olduğu yere dönersiniz. İstifa dilekçenizi verince sizi 1 ay tutabilir kadronuzun olduğu yer. Hiç tutmayıp istifanızı kabul de edebilir. Hiç başlamadıysanız istifa hakkınız da gitmemiştir.

 27. Hocam yök kadrolarında asistanlıkların avantajları ve dezavantajları hakkında bilgi verirmisiniz ?

 28. Hocam merhabalar ben tus başvurumda uzmanlık eğitimine devam ediyor olarak seçtim fakat sonra planda olmayan bir şekilde istifa etmiş bulundum bu nasıl bir sorun yaratır ne yapmam lazım acaba

  1. Her hangi bir sorun olmaz her türlü puanınız kesilecekti. Şu an sizin bir sonraki sınavda (Nisan 2024) puanınız kesilmeyecek çünkü bu TUS istifadan sonraki ilk TUS’unuz olacak. Nisan 2024 TUS’una girecekseniz o zaman puanınız kesilmeyecek olmasına rağmen belki kesilebilir bunun için garanti olsun diye başvurular esnasında dilekçe yazabilirsiniz

 29. hocam merhaba ilçe devlet hastanesinde pratisyen olarak görev yapmaktayım dhy mi tamamladım.asistanlık kazandım çkys ye düştüm.asistanlığa gitmeyip hastaneden ayrılıp aile hekimliğine geçebilir miyim

  1. Asistanlığa gitmeme hakkınız var, başlayış yapmazsanız hakkınızı kaybetmiş olursunuz. Aile hekimliği için de kurumunuzun bağlı olduğu sağlık müdürlüğü aile hekimliği için yer açtığı zaman başvuru yapabilirsiniz

 30. Hocam ben son eylül 112.dhy de müstafi kalmayı planlıyorum.Mart tusuna girip sba kadrosu yazdığımda %2 lik puan kesintisine mi uğrarım,yoksa tercih yapma şansım yok mu

  1. TUS’ta tercih yapabilmeniz için, TUS tarihinde cezanızın bitmesine 3 ay kalması gerekiyor. Sınavın martta olacağını düşünürsek sizin cezanızın bitmesine 6 ay kalmış olacak ve mart TUS’unda tercih yapamayacaksınız. Şöyle bir şey yapabilirsiniz; tebligat gelince gidin hemen başlayış yapın. Ertesi gün istifa dilekçesi verin. Sizi orada en fazla Bir ay tutarlar, o da refakat nöbetleriyle geçer veya nöbetleri satabilirsiniz. Kasımın başında istifanız kabul edilmiş olur. Usullü istifa ettiğiniz için cezanız 6 ay olur ve Mart TUS’una girebilirsiniz, puanınız da kesilmez

    1. Sisteme aynı gün girişinizi yaparlar, ertesi gün dilekçe verme hakkınız olur. Siz dilekçeyi verdikten sonra hemen de kabul edebilirler, 1 ay sonra da.

     1. Hocam gideceğim yerde doktor sayısı cok azmış 3 kişi onlarda bizi bekliyormuş aile helimliğine geçmek için,baş hekimliğin bunu gerekçe göstererek beni tutma durumu var mı

     2. Siz TUS’u kazandıktan sonra, diğer TUS açıklanana kadar tutabilir. Yani martta sınav yapılacakmış gibi varsaysak nisanın başına kadar sizi tutabilir

   1. Merhaba hocam ben sba adına bir kadroya yerleştim. Atama yapılırken ilçe sağlık müdürlüğünde olan kadro yerimi yakın bir ildeki şehir hastanesine aldılar oradan görevlendirmeyle kazandığım üniversite sba kadrosuna başlayış yaptırdılar. Ben burdan istifa etmek ve eski kadro yerime dönmek istiyorum. Ama kadro yerim başka şehirdeki şehir hastanesine gittiği için dönemezsin diyorlar. Fakat eşim Burada çalışıyor evim düzenim burada. Benim rızam dışında taşınan bu kadro için yapılabilecek bir şey yok mu? Bakanlığa ulaşamıyorum yardım ederseniz çok sevinirim

    1. Merhabalar, bu bahsettiğiniz en yakın şehir hastanesine kadro taşıma bu TUS ile başladı.
     Şu an asistanlıktan feragat ettiğinizde eski yerinize değil şehir hastanesine dönersiniz çünkü yeni kadro yeriniz orası
     Eşinize tabi olabiliyorsanız , önce asistanlıktan feragat edip şehir hastanesine dönün, sonra eş durumu yapın. Başka yapılabilecek bir şey yok gibi

     Dilerseniz şu mail adresine yazarak durumunuzu izah edin Bir şey değişeceğini zannetmiyorum ama denemiş olursunuz

     egitimgorevlileri@saglik.gov.tr

 31. Hocam sizce doğuda pratisyenlik yerine puan kesintisini dahi göze alarak 1. tusta temel bilim veya halk sağlığı yazıp 2. tusa çalışmak sizce mantıklı olur mu?

  1. Merhabalar;
   Bu kişilere göre , tercih ettiğiniz üniversiteye göre cevabı değişebilecek bir soru. Her üniversitede bahsettiğiniz bölümlerde rahat bir şekilde TUS çalışamayabilirsiniz. DHY’ye başladıktan sonra TUS sonucunuza göre tutan yerleri değerlendirebilirsiniz. Belki de gittiğiniz yeri çok seveceksiniz

 32. Hocam normal yerleşmede SAHU’ya yerleştim. Ek yerleştirmede ise başka bir yere yerleştim. 2’sine de kayıt için herhangi bir başvuru işlemi yapmadım. Gitmeyeceğimize dair dilekçe gibi bir şey vermek gerekiyor mu? Yoksa hayır başvurusu yapmamak yeterli mi? Tabi bu Eylül tusunda puanım kesilecek

 33. Merhaba Eylul sinavina baş vururken uzmanlik oyrencisi değilim olarak işaretledim.sonra ek yerlestirmede kazandim . Eylul sinavinda bu bir sorun yaratir mi?

  1. Merhaba;
   Sizin bu noktada ekstra yapabileceğiniz bir şey yok, olması gereken seçeneği işaretlemişsiniz. ÖSYM bir önceki sınavda yerleşen adayların puanlarını neyi işaretlediğine bakmaksızın kesiyor. Asistan olarak çalışan adayların bilgisi elinde olmadığı için beyana bakıyor. Yani sizin puanınız kesilir ve sorun yaşamazsınız

 34. Hocam ek yerleştirmede bir bölüme yerleştim bugün ama gitmeyi düşünmüyorum . Çalıştığım yerde pratisyenlere devam edeceğim . Puan kesintisi 24 Eylül tusunda mı olur yoksa 2024 yılında yapılacak olan mart tusunda mı

 35. Hocam merhabalar ben şu sbada asistanım tusta başka bölüm sba kazandım evrak yollayıp çkysye düştüm fakat başlangıç yapamayacağım. Mevcut asistanlığımda devam edeceğim.Uzmanlık eğitimi beyanında hangisini işaretlemeliyim

  1. Her türlü puan kesileceği için çok fark etmez, uzmanlık eğitimime devam ediyorum seçeneğini seçebilirsiniz

 36. Hocam merhabalar. Benim şöyle bir durumum var. Ben şubat ayında 2023 mart tusuna başvururken uzmanlık eğitimime devam ediyorum seçeneğini seçmiştim. Sonra deprem araya girince tus ertelendi. Daha sonrasında 13.03.2023 tarihinde asistanlık yaptığım yerden feragatla ayrılışımı yaptım ve 24.03.2023 tarihinde tekrar dhy’ye döndüm. Şimdi önümüzdeki eylül tusuna başvururken “uzmanlık öğrencisi değilim” seçeneğini seçtim fakat puanımın kesilip kesilmeyeceğini kestiremiyorum. (15.04.2023 tarihindeki Nisan tusunda puanım zaten kesildi.) Yardımcı olabilir misiniz işin içinden çıkamıyorum…

  1. Merhabalar, öncelikle işaretlemeniz gereken seçenek sizin de söylediğiniz gibi uzmanlık öğrencisi değilim olacak. ÖSYM sizin beyanınızı dikkate aldığı için puanınız kesilmeyecektir.

 37. Merhabalar Ben 30 martta asistanlıktan feragat etmiştim nisan tusundan sonra da 4 mayısta pratisyenlikten istifa ettim şimdi tercih yaparken uzmanlık öğrencisi değilim seçeneğini mi yoksa bu tus istifam sonrası ilk tus seçeneğini mi işaretlemeliyim ilk seçenek doğru gibi ama yine de sormak istedim

  1. Asistanlıktan feragat sonrasında ÖSYM bir tane TUS yaptığı için uzmanlık öğrencisi değilim seçeneğini seçeceksiniz

 38. Hocam merhaba 2023 Mart tusunda bir bölüme yerleştim fakat belge göndermedim 2023 Eylül tusuna başvuru yapacağım fakat halen asistanım. Bu halde tus başvurusunda uzmanlık eğitimime devam ediyorum seçeneğini mi yoksa bir bölüme yerleştiğim halde başlamadım seçeneğini mi işaretlemem lazım şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhabalar; sınav günü asistanlık eğitiminiz devam ediyor olacaksa, asistanlık eğitimim devam ediyor seçeneğini seçebilirsiniz

 39. Hocam merhaba 2023 Mart tusunda sba kazandım ama özel bazı durumlar var,belgelerimi yollarsam ama başlayış yapamazsam istifa mı etmiş oluyorum veya 1 yıl sba yazamama oluyor mu,herhangi bir yaptırım olur mu?

 40. Merhaba hocam aynı sorun benim için de geçerli başvuru esnasında Asistan olduğumu işaretledim ancak 15 Nisan da sınavdan önce istifa etmeyi düşünüyorum puanım sadece bu Sınav da mı Kesilecek yoksa Eylül de de puanımda kesinti olacak mı?

  1. Merhabalar
   Yazıda güncelleme sağladık. Siz sınav esnasındaki durumunuzu beyan edebilirsiniz. Şu an geç başvurular devam ediyor, eğer 15 Nisandan önce istifa etmeyi düşünüyorsanız “Uzmanlık Eğitimine Devam Etmekte İken İstifa Ettim.” bu seçeneği seçerek düzenleme sağlayabilirsiniz. Eylül TUS’unda ise “Uzmanlık Öğrencisi Değilim.” bu seçeneği seçerek puan kesintisi yaşamazsınız.

 41. Hocam Merhaba,
  Benim kızım şu an asistan . İstifa dikekcesini 12 Ocak da verdi. Tus basvurulari 27 ocak 9 subat arasi. Kizimin istifasi en gec 11 subatta onaylanmasi gerekiyor. Biz basvuru sirasinda henuz istifamiz onaylanmadigi icin Asistanim secenegini isaretlemek zorundayiz. Mart sinavinda puanimiz kesilecek. Eylul tus basvurusunda Asistan degilim secenegini secmemiz gerekiyor. Diger secenekler durumumuza uymuyor. ” Asistan iken istifa ettim bu sinav ilk sinav ” durumu olusmuyor. Çünkü bizim istifamiz 11 Şubat ta resmiyet kazanacak. İstifamizdan sonra ilk sinav Mart ayinda idi. Eylul deki sinav ikinci sinavimiz oluyor.
  Ayrica Ösym nin kilavuzunda ve Sağlık Bakanligi tebliginde istifanin sinava basuvuru tarihinden once gerçekleşmesi diye bir ibare yok. Sinav tarihinden bir gun once bile istifaniz onaylanmissa puan kesintisi sadece o sinav icin olacaktir. Bir sonraki sinavda yani Eylül deki sinavda puan kesintisi olmamasi gerekiyor. Yorumum hakkinda ne derdiniz.

  1. Merhabalar Fikret Bey,
   Yazıda güncelleme sağladık. Şu an geç başvurular devam ediyor, Mart TUS’u için “Uzmanlık Eğitimine Devam Etmekte İken İstifa Ettim.” bu seçeneği seçerek düzenleme sağlayabilirsiniz. Eylül TUS’unda ise “Uzmanlık Öğrencisi Değilim.” bu seçeneği seçerek puan kesintisi yaşamazsınız.

 42. Hocam merhabalar. Bir önceki tusta yerleştirildim ancak 657 istifalı olduğum için atamam yapılmadı. Şimdiki tus başvurumda hangi kutucuğu işaretlemeliyim? (Yerleştirildiğim halde eğitime başlamadım mı yoksa uzmanlık öğrencisi değilim mi). Ben önceki tus atamasına başvurumu yapıp evraklarımı göndermiştim o yüzden eğitime kendi rızamla başlamama durumum olmadı. Bakanlık beni atamamış oldu. Bu sebeple arada kaldım. Boş yere puan kesintisi yemek de istemiyorum. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  1. “Bir Uzmanlık Alanına Yerleştirildiğim Hâlde Eğitime Başlamadım.” Siz bu seçeneği seçmelisiniz.
   Burada sizin yerleşmiş olduğunuz kadroya başlama durumundan ziyade, önemli olan bir başkasının yerleşebileceği kadroyu sizin doldurmuş olmanız. Seçeneklerin tamamında başlamış olmasından bağımsız bir bölüme yerleşen herkesin puanı kesiliyor.

 43. Hocam Sami Selçuk Biricik sınavdan 1 gün önce bile istifa etseniz sorun olmaz diğer sınava puan kesilmiyor diyor ben bakanlığa geldim bunu sormak için bakanlık kesilmez dedi bilgiden emin misiniz

  1. Hocam merhaba,
   Bu konu biraz gri kalıyor. ÖSYM kılavuzda net bir şekilde ifade etmemiş. Bu haliyle herkes farklı yorumlayabilir. Konu ile alakalı ÖSYM’ye ve TUK’a tarihlerle örnek verip açık bir şekilde anlatarak mail attım. Her ikisi de kılavuzdaki metni aynı şekilde gönderdiler ve açıklayıcı bir cevap vermediler. Mevcut durumda siz sınava bir gün kala istifa etseniz ve bir sonraki TUS’ta “Uzmanlık Öğrencisi Değilim.” seçeneğini seçmiş olsanız yasal olarak sorun olmaz.

   1. Hocam merhaba halen asistanken 2023 mart tusuna girdim tercih yaptım ve bir bölüme yerleştim fakat belge göndermedim 2023 Eylül tusuna gireceğim başvuru formunda halen uzmanlık eğititimime devam ediyorum seçeneğini mi yoksa bir bölüme yerleştirildiğim halde başlamadım seçeneğini mi işaretlemeliyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.