TUS’ta Barajı Geçmek İçin Kaç Net Gerekir?

TUS’ta Barajı Geçmek İçin Kaç Net Gerekir?

TUS Barajı geçmek için kaç net gerekir ? TUS barajı kaç puan ? TUS 45 Puan kaç net ? gibi birçok soru TUS’a hazırlanan adaylar için merak edilen bir konu olmuştur.  Bilindiği üzere Tıpta uzmanlık sınavında maksimum puan diye bir şey yoktur. Sınava giren adayların net ortalamasına göre, sınavın zorluğuna ve en yüksek ,en düşük yapan adayların netlerine göre her sene katsayılar değişmektedir. Görüldüğü üzere TUS puanını etkileyen birçok faktör olmasına bağlı olarak barajı geçmek için gereken net her sene değişmektedir

Yapılan son birkaç TUS’u göz önüne alarak barajı geçmek için ortalama kaç net gerektiğine beraberce bakalım. Öncelikle TUS’ta tercih yapabilmek için gereken puan 45’tir Yeni hesaplama formülüne göre barajı geçmek için bir aday 1 Temel Bilimler Neti, 25 Klinik Bilimler Neti yaparak 45 puan barajını geçebilir TUS barajını geçmek isteyen adayların ortalama 26 net yapmaları gerekmektedir.

TUS’ta bir soru kaç puan getirir?

TUS ta klinik ve temel puanı olmak üzere iki farklı puan türü vardır. Sınavda Temel Bilimler ve Klinik Bilimlerin bu puan türlerine katkısı farklıdır. Bununla her beraber her TUS standart sapmaya bağlı olarak sınavdaki soruların katsayısı yani bir sorunun bize kazandırdığı puan değişmektedir. 2023 Nisan TUS’unda klinik puanı için temel bilimlerden bir net 0,145 klinik bilimlerden bir net 0,318 puan getirmişti. Temel Puanı için temel bilimlerden bir net 0,299 klinik bilimlerden bir net 0,120 puan getirmişti Bununla beraber TUS’a girip 0 net yapan bir aday temelden 41,5 puan klinikten de 37 puanı garanti bir şekilde almaktadır. Kendinizi TUS çalışma serüvenine 37 puanla başlamış gibi düşünebilirsiniz 🙂

Puan Hesaplama Sistemi Değişti !

2022 Eylül TUS’u için yayınlanan kılavuzda klinik bilimler puanı için puan hesaplama formülünde değişikliğe gidildi. Daha önce klinik bilimler puanı için klinik bilimler testi %50, temel bilimler testi %50 etki ederken yeni yayınlanan kılavuzda bu oranlar klinik bilimler %70, temel bilimler %30 olarak değiştirildi. Daha önce temel bilimler puanı için uygulanan oranlar klinik bilimler puanı için de uygulanmaya başlayacak.

Değişen oranlar neticesinde klinik bilimlerin önemi artmış oldu. İşin içine standart sapma da girdiği zaman neredeyse 1 klinik bilimler neti 3 temel bilimler netine eşit hale geliyor. Bu şekilde Mart 2022 TUS’unda değişen puan hesaplama sistemiyle barajı geçmek için gereken 54 net gerekirken, Nisan 2023 TUS’unda barajı geçmek için klinik bilimlerden 26 net yapmak yeterli oldu.

TUS’ta bu zamana kadar almış en yüksek puan kaç ?

Dr. Hamza TEMİZ , 4 Eylül 2022 tarihinde yapılan Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavında (2022-TUS 2. Dönem), Temel Tıp Bilimlerinde 85 puan ve Klinik Tıp Bilimlerde 85 puan ile TUS tarihinin en yüksek puanını alarak her iki puan dalında da birinci oldu. Dr TEMİZ alınmış en yüksek puanı almış oldu.

En doğru TUS Puan HESAPLAMA sistemi hangisi?

Tabi ki tuskocu.com 🙂 Her sınavın standart sapmasını dikkate alarak o sınavla birebir aynı sonucu vermekteyiz. Son 5 sınavın puanlarına ve sıralamalarına göre TUS puanınızı buraya tıklayarak hesaplayabilirsiniz

4 yorum “TUS’ta Barajı Geçmek İçin Kaç Net Gerekir?

 1. Tıp Dışı Mezunlar için bu dönem kadro açılma olasılığı var mı? Bu konu da öngörünüzü alabilir miyim.

 2. merhabalar tusta tıp dışı kontenjan sayılarını nasıl öğrenebilirim. Son sınavda tıp dışı bölümlerden kaç kişi alındı?

  1. Merhabalar son sınavlarda tıp dışı kontenjan hiç olmadı
   Son sınava ait tercih kılavuzuna şuraya tıklayarak ulaşabilirsiniz Burada 3. sayfada özel koşullara yer verilmiş. Bk1 Bk3 Bk4 Bk5… şeklinde devam ediyor ve şuradaki kontenjanların yer aldığı kılavuzda Özel Koşullar ve Açıklamalar sütununda ilgili koşula ait numaralar yer alıyor

   Bu maddeler arasında Bk2 de şu ifade yer alıyordu “Bk. 2 Bu uzmanlık dalını seçecek adayların tıp dışı meslek mensubu olmaları gerekmektedir”
   Fakat son birkaç TUS’ta hiç kontenjan ayrılmayınca Bk.2 yazılı maddeye de kılavuzda yer vermiyorlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.