DHY ile MSB Kadroları Atama Süreci

DHY ile MSB Kadroları Atama Süreci

DHY Kurasında farklı sebepler ile MSB kadrosu yazıp yerleştiniz veya yazmayı düşünüyorsunuz. Fakat sürecin nasıl işleyeceğine dair bir bilginiz yok ise doğru adrestesiniz. DHY ile atamanız gerçekleştiği zaman diğer hekimler gibi tebligat beklemeye başlıyorsunuz  1-2 hafta içerisinde tebligatlar yayınlanıyor. Sizin atamanız sağlık bakanlığı yerine milli savunma bakanlığına yapıldığı için sizin isminiz yayınlanan tebligat listesinde olmayacaktır. Diğer hekimlerin tebligatları yayınlandığı gün milli savunma bakanlığı da size kısa mesaj ile süreç hakkında bilgilendirme yapıyor

Bu mesajla beraber milli savunma bakanlığına atanan hekimlerin süreci daha yeni başlamış oluyor. Mesajda belirtildiği üzere kimlik fotokopinizi bir A4 kağıdına çekip, aynı kağıdın altına sevk olmak istediğiniz yani muayene olmak istediğiniz hastanenin ismini yazıyorsunuz. Bahsi geçen sağlık muayenesini sadece belirtilen hastanelerde yaptırabilirsiniz İlgili liste için tıklayınız Daha sonra 2 fotoğraf ile beraber MSB Personel Temin Daire Başkanlığına posta yolu ile göndereceksiniz. Evrakları gönderirken 15 günlük sürecin başında veya sonunda ulaşması fark etmiyor. 15 iş gününün sonunda MSB tarafından posta yoluyla bir zarf gönderiliyor

Sevk olmak veya muayene olmak nedir ? MSB kendi bünyesinde çalışacak hekimler için sağlık bakanlığına göre daha kapsamlı bir sağlık raporu istemektedir. Yazının devamında listesine yer vereceğimiz 11 bölümden heyet raporu almanız gerekmektedir. Varsayalım ki bu raporu alamadık, yani birkaç tane bölüm bizi yeterli görmedi bu noktada atama sürecinde seçtiğiniz kadronun hemen yanında yazan hastanede göreve başlamanız gerekmektedir.

Zarfın elinize ulaşma tarihi belgedeki fotoğrafınızın hemen altında yer alıyor. Zarf elinize bu tarihten önce ulaşmış olabilir fakat sizin itibar edeceğiniz tarih fotoğraf altında yazan tarih olmalıdır. Sevk belgesini aldıktan sonra Ankara garnizonu için 3 iş gününde, Ankara garnizonu dışı hastaneler için 5 iş günü içerisinde hastane sağlık kurullarına müracaat edilmelidir.

Sağlık Kuruluna nüfus cüzdan aslı ve fotokopisi ile birlikte müracaat edilecektir. Sevk belgesinin kaybedilmesi, tahrip edilmesi ve belirtilen sürelerde müracaatın yapılmaması durumlarında, tekrar sevk belgesi gönderilmiyor. Dolayısıyla bir nevi usulsüz istifa etmiş sayılıyorsunuz

Muayene sürecinin sonunda başvurduğunuz hastane sizin adınıza evrakları MSB Personel Temin birimine göndermektedir. Hastaneye başvurduktan sonra evrakların gönderilme süresi 45 gündür. (iş günü değil). Sizin yapmanız gereken belge elinize ulaştıktan sonra, belgede yazan tarihten sonraki 3 veya 5 iş günü içerisinde hastanenin heyet kuruluna başvurmak olmalıdır. Heyet Raporu için ; dahiliye, genel cerrahi, kulak-burun-boğaz, göz, psikiyatri, cildiye, göğüs hastalıkları, nöroloji, ortopedi, kardiyoloji üroloji bölümlerine muayene olmak icap ediyor. Muayene süreciniz bitip evraklarınız gönderildikten sonra MSB toplamda 45 günün dolmasını bekliyor ve ardından güvenlik soruşturmanızı başlatıyor. Soruşturmanın ne kadar süreceği ile alakalı maalesef kesin bir süre yok. Güvenlik soruşturması tamamlandıktan sonra size başlangıç yapmanız için telefon ile tebligat yapacaklar. 

MSB kadrosuna atandıysanız ve hastanede işinizi kısa sürede halletmek istiyorsanız; öncelikle sabah erkenden hastanenin evrak kayıt bölümüne gidin daha sonra heyet kuruluna giderek kaydınızı gerçekleştirin. Size verecekleri muayene kağıdı ile yukarıda bahsi geçen 11 bölümden muayene olmanız gerekiyor. Neredeyse birçoğu benzer tahlilleri istedikleri için şu sırayla gitmeniz çok faydalı olacaktır.

Dahiliye, cildiye, göğüs hastalıkları bu üç bölüme gittiğinizde kan tahlili, idrar tahlili, göğüs grafisi, SFT ve batın USG istiyorlar. Kan tahlili için aç olarak gitmeniz gerekiyor. Bu tahlilileri kısa sürede hallettikten sonra sonuçlar çıkana kadar; KBB, göz, nöroloji, ortopedi, kardiyoloji bölümlerine muayene olun. Öğleden sonra bütün tahlillerin sonucu çıktıktan sonra genel cerrahi, üroloji, dahiliye, cildiye, göğüs hastalıkları ve psikiyatri bölümlerine gidebilirsiniz Bütün bölümlerin ilgili doktorlarından imzaları tamamladıktan sonra evrakların tamamını heyete teslim ettiğinizde işleminiz tamamlanmış olacak. DHY kurası çekildikten sonra göreve başlama süreniz 3 ay ile 9 ay arasında değişmektedir. Bu farklılık temelde güvenlik soruşturmasının süresinin değişken olması ile alakalıdır.

26 yorum “DHY ile MSB Kadroları Atama Süreci

 1. merhabalar, mecburi hizmetimden mustefili istifa edersem tus tercihimde sadece yök hastanelrini mi tercih edebiliyorum?

  1. Merhabalar, müstafi kalırsanız 1 yıl boyunca SBA kadrosu yazamıyorsunuz. Fakat YÖK Kadrosunda böyle bir durum yok, müstafi kalsanız bile ilk TUS’unuzda yazabilirsiniz

 2. tus çalışmak için atanmamak güvenlik soruşturması geçirmek istiyorum bunun için msb tercih etmem yetiyor mu yoksa tercih yapanlar arasından kurada çıkanlar mı sadece bu süreçten geçiyor ?

  1. Tercih yapanlar arasında kurada çıkanlar bu süreçten geçiyor. Siz ilk sıraya MSB kadrosu yazarsanız ama kurada size sağlık bakanlığına ait bir kadro gelirse bu süreç sizin için geçerli olmaz.

  1. ÇKYS ye MSB kadrosu olarak mı düştünüz yoksa yanında yazan SBA kadrosu olarak mı ?

   1. şunu sormaya çalışıyorum. Diyelim tusu kazandık ama asistanlığa başlamadan tebligat geldi ve msb de göreve başladık o zaman süreç nasıl işliyor.

    1. Sağlık Bakanlığı sizin için Milli Savunma Bakanlığına yazı gönderiyor. Sonrasında bir ay içinde ayrılış yapıyorsunuz oradan

 3. Merhaba bir sorum daha olacaktı ben sağlık taramasına gideceğim birkaç gün sonra.Ben renk körüyüm, aynı zamanda çocuklukta UPJ ye bağlı geçirilmiş operasyonlarım ve buna bağlı böbreklerimde genişleme- büyüme( fonksiyonel olarak sorun yok) var. Bunlar sağlık taramasından kalmama neden olur mı?

  1. Olabilir, heyettedeki her bölümün doktoru kendi alanı noktasında daha ihtiyatlı davranıyor. Birkaç bölüm size onay vermeyebilir ama en sonunda sizin dosyanız bir kurul (heyet) tarafından değerlendiriliyor. Bütün bölümlerin muayene sonuçlarına bakarak olur veya olmaz şeklinde bir karar çıkıyor.

   İlgili bölümler onay vermeyebilir ama sonuç hakkında bir şey söylemek mümkün değil Hastanedeki kurulun inisiyatifi gibi biraz da

 4. Sağlık sevki için belge gönderdikten ortalama kaç gün sonra sevk kağıdı elimize ulaşır?

 5. Merhaba, benim atamam da dhy de msb kadrolarından birine çıktı. Müstafik kalmayı planlamıştım ama daha sonra vazgeçtim. Yurtdışda olduğum için sanırım bana sms gelmedi hattım açık olmasına rağmen. Kimlik fotokopisi falan göndermem gerektiğini bugün öğrendim. Şu an göndersem yine de müstafi olarak mı değerlendirilirim?

 6. Muayene olmak istediğimiz hastaneyi kağıda yazmak yetiyor mu yoksa dilekçe tarzı bir form mu oluşturmamız gerekiyor

  1. Kağıda yazmanız yeterli. Özellikle aradım sordum bu hususu, kimlik fotokopisinin altına yazabilirsiniz dediler

 7. Merhabalar, bahsettiğiniz mesaj bana 27 Eylül tarihinde gelmiş, bu durumda 15 iş gününün son günü 18 Ekim mi oluyor? 18 Ekim gününe kadar postayı göndermem mi gerekiyor yoksa postanın ilgili birime ulaşması mı gerekiyor?

  1. Mesajın geldiği gün dahil 15 gün saymanız gerekiyor yani 17 Ekim son gün. 17 Ekimde ellerine ulaşmış olması gerekiyor

 8. En başta mesajda istenen evraklar 15 gün içinde gönderilmezse 15 günün sonunda usulsüz istifa edilmiş mi oluyor? 1 yıllık ceza süresi tam olarak hangi gün başlıyor?

  1. Evet, usulsüz istifa edilmiş oluyor. 1 Yıllık sürenin başlangıcı ile alakalı net bilgi yok maalesef fakat size mesaj yoluyla tebligat geldiği günden itibaren düşünebilirsiniz

 9. Merhaba kadın hekim olarak genel kurayla sadece erkeklerin tercih edebileceği bir yere atandım, bu durumda yanda yazan hastane için gelecek olan tebligat süremde diğerleriyle bir farklılık olur mu, benim için de süreç aynı mı?

  1. Merhabalar, yayınlanan son tebligat listesine göre, askeriyeye atanan kadın hekimler münhal kadrolarda alternatif olarak verilen hastaneye atanmışlar

 10. Merhabar ben genel kura ile sadece erkeklerin tercih edebildigi bir munhal kadroya atandim kendim bayanim. Bu durumda ben msb kadrosuna mi bagli olacagim yoksa saglik bakanligina mi? Yukarida belirtilen saglik raporu, guvenlik sorusturmasina ben de tabi miyim?

  1. Merhabalar, siz şartları sağlamadığınız için bu kadronun hemen yanında yazan hastaneye atanmış olacaksınız. Yukarıdaki yazılan hiçbir aşamaya tabi olmayacaksınız.

   Size direkt bahsi geçen hastaneye olacak şekilde tebliğat gelecektir. Eğer MSB’den mesaj gelecek olursa, siz MSB’ye dilekçe yazıp süreci hızlandırabilirsiniz.

 11. msb yazip tercih surecleri devam ederken tus tan atanirsak surec nasil isler

  1. MSB nin güvenlik soruşturması bitip size telefonla tebligat gelene kadar, TUS’ta kazandığınız kadro için ÇKYS’ye isminiz düşerse direkt TUS’ta yerleştiğiniz kadroya başlayıp bir dilekçe ile MSB ye bildiriyorsunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.