DHY ile MSB Kadroları Atama Süreci

DHY Kurasında farklı sebepler ile MSB kadrosu yazıp yerleştiniz veya yazmayı düşünüyorsunuz. Fakat sürecin nasıl işleyeceğine dair bir bilginiz yok ise doğru adrestesiniz. DHY ile atamanız gerçekleştiği zaman diğer hekimler gibi tebligat beklemeye başlıyorsunuz  1-2 hafta içerisinde tebligatlar yayınlanıyor. Sizin atamanız sağlık bakanlığı yerine milli savunma bakanlığına yapıldığı için sizin isminiz yayınlanan tebligat listesinde olmayacaktır. Diğer hekimlerin tebligatları yayınlandığı gün milli savunma bakanlığı da size kısa mesaj ile süreç hakkında bilgilendirme yapıyor

Bu mesajla beraber milli savunma bakanlığına atanan hekimlerin süreci daha yeni başlamış oluyor. MSB’nin bahsetmiş olduğu tam teşekküllü hastane listesi için tıklayınız MSB kendi bünyesinde çalışacak hekimler için sağlık bakanlığına göre daha kapsamlı bir sağlık raporu istemektedir. Hastanede heyet bölümüne, 7 hekimden alacağınız heyet raporu için başvuruyorsunuz. Bu rapor ücretli olup her dönem ücreti değişmektedir.. Varsayalım ki bu raporu alamadık, yani birkaç tane bölüm bizi yeterli görmedi bu noktada atama sürecinde seçtiğiniz kadronun hemen yanında yazan hastanede göreve başlamanız gerekmektedir. Bu mesaj geldikten sonra evrakların gönderilme süresi 30 gündür. (iş günü değil). 

Heyet Raporu için ; dahiliye, genel cerrahi, kulak-burun-boğaz, göz, psikiyatri, nöroloji ve FTR bölümlerine muayene olmak icap ediyor. Muayene süreciniz bitip evraklarınız gönderildikten sonra MSB toplamda 30 günün dolmasını bekliyor ve ardından güvenlik soruşturmanızı başlatıyor. Soruşturmanın ne kadar süreceği ile alakalı maalesef kesin bir süre yok. Güvenlik soruşturması tamamlandıktan sonra size başlangıç yapmanız için telefon ile tebligat yapacaklar. 

MSB kadrosuna atandıysanız ve hastanede işinizi kısa sürede halletmek istiyorsanız; öncelikle sabah erkenden hastanenin evrak kayıt bölümüne gidin daha sonra heyet kuruluna giderek kaydınızı gerçekleştirin. Size verecekleri muayene kağıdı ile yukarıda bahsi geçen 7 bölümden muayene olmanız gerekiyor. Neredeyse birçoğu benzer tahlilleri istedikleri için şu sırayla gitmeniz çok faydalı olacaktır.

Dahiliyeye gittiğinizde kan tahlili, idrar tahlili batın USG istiyor. Kan tahlili için aç olarak gitmeniz gerekiyor. Bu tahlilileri kısa sürede hallettikten sonra sonuçlar çıkana kadar; KBB, göz, nöroloji, bölümlerine muayene olun. Öğleden sonra bütün tahlillerin sonucu çıktıktan sonra genel cerrahi, dahiliye, ve psikiyatri bölümlerine gidebilirsiniz Bütün bölümlerin ilgili doktorlarından imzaları tamamladıktan sonra evrakların tamamını heyete teslim ettiğinizde işleminiz tamamlanmış olacak. DHY kurası çekildikten sonra göreve başlama süreniz 2 ay ile 6 ay arasında değişmektedir. Bu farklılık temelde güvenlik soruşturmasının süresinin değişken olması ile alakalıdır.

100 yorum “DHY ile MSB Kadroları Atama Süreci

 1. Merhabalar hocam. Ben MSB de komando taburuna atandım 24 üne kadar başlamam gerekiyormuş. Ancak bugün de tus açıklandı. Rapor alıp direk tus tercihiyle MSB ye başlamadan asistanlık görevine başlayabilir miyim? Bu mümkünse nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  1. Raporu askeriyeye ulaştırmanız gerekiyor. Ayrıca TUS tercihleri sonuçların açıklanması 2 ayı bulur, heyet raporu almanız daha sağlıklı olur.

 2. Hocam merhaba bir şey danışacaktım.
  Babam kanser ,sağlık mazeret atamasına girdim ve kazandım.Kura da çekildi yerimbelli.Sadece tebligatı bekliyorum göreve başlamak için.Bu bekleme aşamasında babam vefat etti.
  Bu durumda ne oluyor tebligat geliyor mu,göreve başlayabiliyor mu,bir bilginiz var mı,teşekkür ederim

  1. Merhabalar başınız sağ olsun..
   Mazeret atamalarında tebligat aşamasında ve sonrasında bir süre çalıştığınız yere devam edebilirsiniz. Fakat belirli periyotlarda mazeretin devamlılığı ile alakalı bilgi isteyebilir bulunduğunuzun ilin sağlık müdürlüğü.

 3. Merhaba ben 114 dhy ile atandım fakat heyet raporunu birkaç gün gecikmeyle yollarsam çok sorun oluyor mu ??

 4. Merhaba. Ben 112 Dhy ile MSB ye atandım. Soruşturmadan geçtim ve tebligatım geldi. Tebligattaki süreye göre en son başlama tarihim 15 Şubat. Başlama tarihimi 17 Mart’taki TUS’a geciktirmek için rapor alırsam, raporun sistemde olması yeterli olur mu? Raporu başlarken teslim edebilir miyim? Direk müstafi kalırsam Mart TUS’u ile yerleşme imkanım olur mu?(Yorumlarda müstafi cezası bitmeden TUS ile yerleşenler olduğu yazıldığından sordum) Sorularım biraz karışık olduysa özür dilerim. Cevaplarsanız memnun olurum.

  1. Merhabalar sorunuzu yeni gördük. Son durumunuz ile alakalı bilgi verirseniz, ona yardımcı olabiliriz.

 5. Merhaba, Benim pratisyen hekimlik atamam şırnak askeri hastaneye oldu. Hastane heyet raporumu da gönderdim. SMS gelmesini beklerken bu arada PERTEM i aradım. TUS u da kazandım bu arada. PERTEM bana TUS u kazandığıma ve Şırnaktaki askeri hastaneye gitmekten feragat ettiğime dair dilekçe yazıp postayla PERTEM e göndermemi söyledi. Feragat etmem halinde ben TUS da kazandığım Pediatri de uzmanlık hakkımı kaybeder miyim? Acilen cevap verirseniz sevinirim. Teşekkürler

  1. ÇKYS ye düşmediyseniz biraz daha bekleyin ÇKYS’ye düştükten sonra dilekçe gönderin. Feragat dilekçesi verirken TUS kazandığınızı belirtirseniz sorun olmaz.

 6. Merhabalar. Tusu kazandığımızda PBS den form doldururken daha askeriyeye atamam tamamlanmadığı için çalışmıyor şeklinde işaretledim. Tayinim daha sonradan gerçekleşti. Başlangıçta açıktan atama şeklinde başlayan tayin sürecim kurumlar arası nakile dönmüş oldu. Benim bu durumu sağlık bakanlığına bildirmem gerekirmi?

  1. Merhabalar ÇKYS’ye düşme süreci başladığında, siz de ÇKYS’ye düşerseniz sadece MSB’ye dilekçe vermeniz yeterli. Eğer ÇKYS’ye düşmezseniz sağlık bakanlığını ararsınız şu an için aramanıza gerek yok.

 7. Merhabalar pbs den atama için form doldurken henüz çalışmayan şeklinde dolduran ama sonradan jandarma tayini olup çalışmaya başlayan nasıl atanır. Başlangıçta açıktan tanırken sonrada kurumlar arası nakile döndü bu durum sağlık bakanlığına nasıl bildirilmelidir

  1. Merhabalar ÇKYS’ye düşme süreci başladığında, siz de ÇKYS’ye düşerseniz sadece MSB’ye dilekçe vermeniz yeterli. Eğer ÇKYS’ye düşmezseniz sağlık bakanlığını ararsınız şu an için aramanıza gerek yok.

 8. Msb ye atanacak hekimlere iki kere mi tebligat geliyor.İlk zarf bilgilendirme digeri de ise baslama seklinde mi?

  1. Zarf gelme durumu son DHY ile bile kaldırılmış. Şu an sadece SMS geliyor sonrasında sağlık raporu aşaması bitince telefonla tebliğ ediyorlar

 9. Hocam öncelikle bu sayfayı hazırlayıp bizi bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Hocam msb kadrosuna atanıp hiçbir evrak göndermezsek müstafilik başlangıç tarihi ne zaman olur. Kura tarihi mi?, diğer kadroların tebligatının YHGMde yayımlandığı tarih mi? yoksa başka bir tarih mi?

 10. Hocam selamlar msb kadrosuna.atandim ama feragat ettim asistanliga basladim asistanliktan istifa edersem askerlik kadrosuna gerimi donuyorum yoksa bosa mi dusuyorum acikcasi tus calismak icin bosta kalmak istiyorum nasil oluyor acaba bilgi verirseniz sevinirim tesekkurler

  1. Bir önceki mesajda da aynı soru vardı, sağlık bakanlığı tekrar DHY atamasına girileceğini söylemiş. Net bir bilgim yok maalesef

 11. Hocam yazınız için teşekkürler öncelikle. Ben 113. Dhy ile askeriyeye atandım. Bu tus ile tercih yapacağım ve büyük ihtimalle soruşturma bitmeden atanacağım ancak pratisyenlik yapmak istiyordum, askeriyeye gitmemek için tercih yapıyorum. Ben asistanlığa başladıktan sonra feragat edersem, galiba msb ye geri dönmüyormuşum. Bu durumda nereye dönerim? Her türlü yorumu duydum yani yeni dhyye girersin diyen de var, dhynin çıktığı il sağlık müdürlüğü nereye atarsa oraya gidersin diyen de var, asistanlık kazandığın ilin il sağlık müdürlüğü nereye atarsa oraya gidersin diyen de… Yardımcı olur musunuz lütfen. Kafam çok karıştı

  1. Merhabalar
   Asistanlığa başlayacağınız yere geçmeden önce kadronuz bir şehir hastanesine alınır. Asistanlıktan feragat edince kadronuzun alındığı yere pratisyen olarak dönersiniz.

   1. Hocam sağlık bakanlığıyla görüştüğümde onlar biz sizi yeniden dhy atamasına alırız, dhy ile atamadığımız yerde pratisyen olarak çalışamazsınız dediler. Ama sizin dediğiniz şekilde duyuyordum ben de sürekli. Net bilmiyolar mı acaba? Yani dediklerine göre msbden sağlık bakanlığına geçince eski görev yerimiz bilinmiyor gözüküyormuş galiba ve bu yüzden yeniden dhyye katılmamız gerekiyormuş. Bu konuda sizin bilginiz neydi acaba, ben yanlış mı bilgi almışım?

    1. Doğrusunu tabi ki sağlık bakanlığı bilir. Siz asistanlıktan feragat ederseniz askeriyeye dönmeyeceksiniz. DHY si bitenler feragat ettiklerinde C ve D grubu illerden birini seçiyorlar. Sizin DHY de bitmediği için DHY ye girebilirsiniz mantıksız değil. Muhtemelen asistanlık ile atandığınız kadroyu hiç saymıyorlar.

 12. Hocam öncelikle teşekkürler paylaşımınız için. Ben 113. Dhy ile askeriyeye atandım ancak tus tercihi yapacağım, büyük ihtimalle soruşturma bitmeden başlamış olucam. Eğer asistanliktan feragat edersem msbye dönmüyormuşum ama hangi ile döneceğim? Yani ben bolu kkkya atandım dhyde, eğer bursada bir eah asistanlık yazarsam bolu il sağlık müdürlüğüne mi geri dönerim ve yeni iş tanımım nasıl olur? Nerede ihtiyaç olursa oraya mı gönderirler beni?

 13. Hocam merhabalar ben 113. DHY’ye katılacağım ve MSB kadrolarıyla ilgili birkaç sorum var. DHY atamasında genel kuraya kalmamız durumunda MSB kadrolarına atanma ihtimalimiz var mıdır? MSB kadrolarına atandıktan sonra başlamadan önce 3-4 ay soruşturma ve sağlık kurulu süreci olduğu ve bu süreçte boşta kaldığımız söyleniyor. Ben bu süreçte çalışmak ve para kazanmak istiyorum, bu sebeple TUS tercihi yapsam ve soruşturma devam ederken yerleştiğim bölümde asistan olsam daha sonra soruşturma bittiğinde MSB kadrosundan atandığım yere istifa ederek/ geçiş yaparak (süreci bilmiyorum) devam etmem mümkün müdür? Çalışmadan girdiğim bir sınav olduğu için aldığım puandan ve yazacağım bölümlerden çok memnun değilim sadece bu süreçte boşta kalmamak için böyle bir şey yapmayı düşünüyorum.

  Tercih süreci birkaç gün içinde biteceğinden bir an önce yanıtlayabilirseniz çok memnun olurum, teşekkürler…

  1. Evet var, fakat oranın boş kalması lazım kimsenin tercih etmemesi lazım. Siz o boşta kaldığınız süreçte asistan olarak bir yeri kazanırsanız MSB atama süreciniz askıya alınıyor. Asistanlık kazandığınız kuruma başlamadan önce en yakın şehir hastanesi veya EAH’ne atamanız yapılıyor. Kadronuz orada kalmak kaydıyla asistanlığa başlıyorsunuz. Asistanlıktan feragat etmek isterseniz kadronuzun olduğu yere dönüyorsunuz. MSB’ye dönmüyorsunuz.

 14. Merhabalar,
  112. Dhy ataması ile MSB kadrosuna atandım. Raporu benden istenen süre içinde gönderdim ancak sonrasında göreve başlamamaya karar verdim. Tebligat geldiğinde göreve başlamazsam yine de müstafi sayılır mıyım? Usulsüz istifa etmiş mi sayılırım? Eğer müstafi sayılıyorsam cezamın başlangıç zamanı ne zaman oluyor?

  1. Merhabalar
   Tebligat geldiğinde göreve başlamazsanız, aynı diğer kurumlardaki gibi müstafi sayılırsınız istifa hakkınızdan düşmez. Bir yıl cezalı olursunuz. Başlangıç tarihi ilk atama tarihi olur.

 15. Öncelikle Bu Sayfayı Hazırlayıp , insanları aydınlatmak için çalışmanızdan dolayı teşekkür ederim . Benim de bir sorum olacaktı. Msb yazmayı düşünüyorum ki Asistanlığa Dhy ye gitmeden başlayabileyim. En kötü ihtimalle Heyet, Sağlık raporumu onaylamazsa bile kaç günlük bir vakit kazanmış olurum acaba .
  Ek olarak, güvenlik soruşturması aşamasındayken Asistanlığa başlamamda bir sorun veya gecikme olur mu başka bir kurumda devam etmekte olan bir işlemim olduğu için ? Bir de son MSB atamalarında sistem değişti gibi bir şey duydum. 45 gün değil 30 gün olmuş sağlık raporu süresi VS.bu tarz değişiklikler de var mıdır?

 16. Merhabalar. bana MSB PERTEM’den gelen SMS’in içeriği şöyleydi: ‘112. Dönem DHY kapsamında; MSB’na ilk defa devlet memuru olarak atanacaklar için yapılacak sınavlar hakkında yönetmeliğinin 14. maddesinin (4)üncü fıkrasında belirtilen görevini devamlı yapmaya engel olabilecek akıl hastalığı olmadığına dair tam teşekkülü bir devlet hastanesinden alınan sağlık kurulu raporunuzu elden veya posta yolu ile 30 gün içerisinde MSB PERTEM (….) adresine göndermeniz gerekmektedir.’
  Galiba geçen süreç zarfında istenilen belge ve diğer şeylerde revizyona gidilmiş. SMS’te de açıkça görüldüğü üzere fotoğraf, kimlik fotokopisi vs istemiyorlar. Ayrıca sevk belgesi de düzenlenmiyor galiba.
  Ben TSK onaylı bir EAH’sinden rapor almak için başvurduğumda, askeri rapor düzenleyen memurun; bu belgenin yalnızca sevk ile verildiğini, bende sevk olmadığı için askeri sağlık kurulu raporu veremeyeceğini söylemesi üzerine hemen Pertem’i aradım. Sağlık kuruluna bağlanıp durumu sordum. Normal (7 Hekim) sağlık kurulu raporunun (bilmeyen arkadaşlar için, ücretli verilen bir rapor) yeterli olacağını söylediler. Ama özellikle uyardıkları bir konu vardı. Psikiyatri veya ortak karar metnine ‘GÖREVİNİ DEVAMLI YAPMASINA ENGEL OLABİLECEK AKIL HASTALIĞI BULUNMAMAKTADIR’ ibaresi eklenmeliymiş. Ben bunu bilmeden rapor aldığım için çok sıkıntılar çektim. Benden sonra gelecek arkadaşlar, raporları düzenleyen arkadaşlara güvenmesinler. Benim raporumda kafasına göre her şartta görev yapabilir vs birşey yazdırmış, özellikle uyarın.

  Hocam merhaba. Bu kısma kadar hikayeme ortak oldunuz. Halâ da merak ediyorum. Acaba normal sağlık kurulu değil de askeri sağlık kurulu raporu mu almalıydım? Çünkü MSB personeli olacağımız için ve MSB de TSK onaylı bir devlet hastanesinden tam teşekkülü bir rapor istediği için acaba normal sağlık kurulu raporu eksik mi?

  Diğer bir sorum da şu: MSB’ye bağlı atandık diyelim. Heyet raporlarımızı teslim ettik. Sonraki süreçte tebligatımızın geldiğini nerden bileceğiz? Mesela ben 112. DHY ile atandım ama ismim listede olmaz. O zaman hangi listeye bakmalıyım? 9 ay boyunca e-devlet’i yenileyip duracak mıyım? diğer DHY’ler açıklandığında mı düşer? ÇKYS’ye düşer mi? Mâlum, süre çok uzun; o sürede gözümüzden kaçabilir. Bize bilgilendirme vs yapılır mı?
  Teşekkürler.

  1. Merhabalar,
   Muhtemelen süreç çok uzadığı için prosedürde yenilemeye gitmişler. PERTEM’ den size 7 hekim raporu denildiyse yeterli olacaktır. Tebligat ile alakalı da süreç şu şekilde işliyor; sizin güvenlik soruşturmanız tamamlanınca sizi telefonla arıyorlar. Eğer güvenlik soruşturması olumlu olursa, 15 gün içinde başlayış yapabilirsiniz diye arıyorlar. Sürecin tamamının takibini PERTEM’i arayarak yapabilirsiniz Evrak gönderme süresi tamamlandıktan 1 ay sonra düzenli olarak her hafta arayın, direkt sizin evrakınız üzerinde işlem yapılmış mı kontrol edip bilgi veriyorlar. ÇKYS ye düşme gibi bir durum olmayacak

 17. Merhabalar, DZ.K.K. KUR.VE SUALTI K.DALIŞ HST. adlı kadroya yerleştim ilgili hastaneyi hangi başlık altından seçmeliyim
  Tsk vs yazan mı listemi yoksa dalgıç uçucu olan hastaneler listesi mi

 18. Merhabalar perteme ulaştığımızda bu sene mesaj gelmeyecek tebliğ gününden itibaren raporunuzu 30 gun icinde göndereceksiniz dendi bu bilgi doğru mu ?

  1. Diğer arkadaşların tebligatları yayınlanınca mesaj gelmezse dedikleri gibi yapabilirsiniz. Fakat normalde aynı gün mesaj geliyor

 19. Merhaba Şubat tusunu MSB de görevli iken kazanırsam kaç ay sonra asistanlığı başlarım, uzun süre tutma gibi bir durumları olur mu

  1. Muhtemelen TUS mart ayında yapılır. MSB de sağlık bakanlığına göre biraz fazla tutabilirler ama hak kaybı yaşamamanız için 2024 Eylül TUS’u açıklanmadan önce kazandığınız yere başlayış yapmanız gerekir. Tarihlerden bağımsız kabaca en fazla eylül sonuna kadar tutabilirler

   1. Teşekkür ederim, daha uzun süre tutup hak kaybına uğramam gibi bir durum olmaz değil mi

    1. Yok öyle bir şey olmaz, baktınız diğer sınav tarihi geldi. Dilekçe yazarak durumu bildirirsiniz.

 20. Hocam ben msbye atandım,sba ya atananların topladığı atamaya esas belgeler (mal bildirim formu,sicil belgesi vs) bunları bizim de toplayıp teslim etmemiz gerekiyor mu? Yoksa msb pertemden gelen mesaj sonrası istenen tc ve fotoğraflar yeterli mi? Sonrasında da sadece sağlık raporu almak yeterli sanıyorum? Şimdiden çok teşekkürler zaman ayırdığınız için.

  1. Siz şu an sadece mesaj bekleyin evrak toplamanıza gerek yok.
   Rica ederiz

 21. Dhy sonucumda Msb kadrosu çıktı.Hiç gitmezsem istifa hakkımdan gidiyor mu?Birde 1 yıl sonraki tusla atanabiliyor muyum?

  1. İstifa hakkınız gitmez, normalde 1 yıl cezalı duruma düşersiniz. Fakat hiç evrak göndermeyip cezalı olduğu halde TUS’la yerleşenler olmuştu. Sistemin açığı olabilir denk gelmiş olabilir bu kısım biraz flu.
   Diğer sorunuza gelince; 1 yıl sonra TUS’la atanabilirsiniz

  1. Göreve başlama aşamasına kadar maddi bir kaygınız yoksa kesinlikle avantajlı, göreve başladıktan sonra tercih ettiğiniz yere bağlı olarak değişir. Her MSB kadrosu aynı yoğunlukta değil

 22. Hocam herkese açık msb kadrosunda güvenlik soruşturması süreci bitince mi çalışmaya başlıyoruz,bi de ben kadın hekim olarak ortak msb kadrısunu yazmayı düşümüyorum sınır dışı gitme ihtimali var mıdır

  1. Sınır dışına gitme ihtimaliniz herhangi bir yerde pratisyen hekim olarak çalışırken de hep var fakat genelde erkek hekimler tercih ediliyor. MSB de ise siz bir taburun hekimi olarak göreve başlıyorsunuz, eğer tabur sınır dışına göreve giderse sizin de taburla beraber gitmeniz gerekir. Bu noktada Milli savunma bakanlığı sınır dışı görevlendirme olabilecek yereler kadın hekimler için kadro açmıyor genellikle. İhtimal var ama çok olası değil.

   İlk sorunuzun cevabı ise evet, önce heyet raporu, sonra güvenlik soruşturması, sonra telefonla tebligat ve başlayış

 23. Merhabalar jandarma kadroları içişlerine bağlı olduğundan dhy atamasında izlenen yol msb pertem deki ne benzermi yada nasıldır.

  1. İçişleri Bakanlığı muhtemelen MSB kadar uzun sürmüyor olabilir, heyet raporu da istemiyor olabilirler. İçişleri Bakanlığının personel birimini arayarak bilgi edinebilirsiniz.

 24. Hocam merhabalar daha önce psikiyatri girişinin mevcut olması soruşturmadan geçememek için bir sebep oluşturur mu?

 25. Merhabalar, konserta kullanıyorum ders başarımı daha iyi yapmak için tabi bunu alabilmek için de DEAH tanım var, deah tanımım olması MSB kadrosu için bir sorun teşkil eder mi, sağlık kontrolünde sorun yaşar mıyım?

  1. Merhabalar,
   MSB de sivil tabip olarak göreve başlamadan TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ, JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI VE SAHİL GÜVENLİK KOMUTANLIĞI SAĞLIK YETENEĞİ YÖNETMELİĞİ nin 76. maddesine göre değerlendiriliyoruz. Yönetmelikteki maddeler çok iç içe izahı biraz zor ama “B) 1. Dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu.” bu tanı grubunda olanlar heyetten geçememiş oluyor Sorunuzun cevabı evet sorun teşkil eder, sağlık kontrolü olumsuz sonuçlanır, yaklaşık 4-5 ay sonra MSB kadrosunun yanında yazan hastanede göreve başlarsınız

   Şuraya tıklayarak yönetmeliğe ulaşabilirsiniz Sırasıyla bakmanız gereken sayfalar; 40,60 ve 108. sayfadan sonraki tablolarda 18. madde

 26. Hocam eylül atamasında genel kura ile askeriyeye düşersek mart tusu ile gidebilmek için ne yapmamız gerekir? Usullü istifa etsek bile farklı bakanlık olduğu için 1 yıl beklemek zorunda kalır mıyız?

  1. Eylül ataması ve Mart TUS’unun yerleştirmeleri arasında biraz zaman var. Ortalama 6 ayda göreve başlamış oluyorsunuz. Biz istifa ettiğimizde aslında sağlık bakanlığından değil 657 devlet memurluğundan istifa etmiş oluyoruz, MSB ye atanınca da 657 ye tabi olduğumuz için yine 657 den istifa etmiş olursunuz. MSB den usullü istifa ederseniz yine sağlık bakanlığı gibi 6 ay cezanız olur

 27. Hocam merhaba bu süreç kesin minimum 3 ay sürer mi ? DHY ye gitmeden tusta yerleşeceğim yere gitmek istiyorum ama soruşturmanın daha erken sürdüğü olmuş mudur

  1. Minimum 3 ay fakat genelde askeri kadrolar sadece erkek adaylar için oluyor. Kadın adaylar için olan yerler çok nadir çıkıyor. Tercih ederken buna dikkat edin. Sadece erkek aday için olan bir yeri yazarsanız ve gelirse o zaman askeriyeye değil de yanında yazan hastaneye başlamak zorunda kalırsınız

 28. Güvenlik soruşturması başarılı olarak sayılıp bittikten sonra göreve gitmezsek mustafi sayılıyor muyuz, yoksa usulsuz istifa mı oluyor? Mustafilik için direk 15 günlük sürede mi dönüş yapmamamız gerekli?

  1. Sağlık muayenesini de tamamlayıp telefonla tebliğ edildikten sonrayı mı kastediyorsunuz ?

   1. Evet hocam muayene kısmını tamamlayıp, 3 aylık güvenlik sorgulamasını geçip gitmezsek mustafi mi sayılıyoruz yoksa usulsuz istifa mı?

     1. Merhabalar peki bu durumda müstafiliğin başlangıç süresi ne zaman baz alınır acaba? Tesekkurler simdiden..

     2. Hiç başlayış yapmadığınız için atama tarihiniz

 29. merhabalar, mecburi hizmetimden mustefili istifa edersem tus tercihimde sadece yök hastanelrini mi tercih edebiliyorum?

  1. Merhabalar, müstafi kalırsanız 1 yıl boyunca SBA kadrosu yazamıyorsunuz. Fakat YÖK Kadrosunda böyle bir durum yok, müstafi kalsanız bile ilk TUS’unuzda yazabilirsiniz

 30. tus çalışmak için atanmamak güvenlik soruşturması geçirmek istiyorum bunun için msb tercih etmem yetiyor mu yoksa tercih yapanlar arasından kurada çıkanlar mı sadece bu süreçten geçiyor ?

  1. Tercih yapanlar arasında kurada çıkanlar bu süreçten geçiyor. Siz ilk sıraya MSB kadrosu yazarsanız ama kurada size sağlık bakanlığına ait bir kadro gelirse bu süreç sizin için geçerli olmaz.

  2. Merhabalar hocam 112. Dhy ataması ile msbye atandım güvenlik soruşturması ve sağlık raporunu tamamladım şubat ayında tebligat geldi ancak göreve başlamadım mustafiliğim 112. Dhynin gerçekleştiği eylül ayından itibaren mi sayılır yoksa göreve başlamadığım şubat ayından itibaren mi? Şimdiden teşekkürler

   1. Merhabalar, 112. DHY nin yapıldığı günden itibaren sayılıyor. Hatta varsayalım ki 118.DHY geçen yıla 10 gün önce yapılsa, yine de katılabilirsiniz.

    1. Hocam merhabalar. 112. DHY’de müstafi kaldım. 118. DHY ile 112. DHY kura tarihi tam uyuşmazsa yine de kuraya girebiliyor muyum? 112. DHY 13 Eylül 2023’te yapılmıştı. Bu sene ayın 13’ünden önce olursa girebilir miyim kuraya? Tahmin ediyorum ki tebligat geldiğinde 1 yıllık süre dolmuş oluyor. Cevaplarsanız sevinirim.

     1. Merhabalar, daha önceki yapılan atamaların birçoğunda 6 atama sonrası için tarihlerdeki birkaç günlük fark dikkate alınmadı. Çok nadir olsa da bazı atamalarda 5-10 günlük sürelerden dolayı atamaya alınmayanlar oldu. Çok yüksek ihtimalle kuraya girersiniz fakat kesin girersiniz diyemiyorum.

  1. ÇKYS ye MSB kadrosu olarak mı düştünüz yoksa yanında yazan SBA kadrosu olarak mı ?

   1. şunu sormaya çalışıyorum. Diyelim tusu kazandık ama asistanlığa başlamadan tebligat geldi ve msb de göreve başladık o zaman süreç nasıl işliyor.

    1. Sağlık Bakanlığı sizin için Milli Savunma Bakanlığına yazı gönderiyor. Sonrasında bir ay içinde ayrılış yapıyorsunuz oradan

 31. Merhaba bir sorum daha olacaktı ben sağlık taramasına gideceğim birkaç gün sonra.Ben renk körüyüm, aynı zamanda çocuklukta UPJ ye bağlı geçirilmiş operasyonlarım ve buna bağlı böbreklerimde genişleme- büyüme( fonksiyonel olarak sorun yok) var. Bunlar sağlık taramasından kalmama neden olur mı?

  1. Olabilir, heyettedeki her bölümün doktoru kendi alanı noktasında daha ihtiyatlı davranıyor. Birkaç bölüm size onay vermeyebilir ama en sonunda sizin dosyanız bir kurul (heyet) tarafından değerlendiriliyor. Bütün bölümlerin muayene sonuçlarına bakarak olur veya olmaz şeklinde bir karar çıkıyor.

   İlgili bölümler onay vermeyebilir ama sonuç hakkında bir şey söylemek mümkün değil Hastanedeki kurulun inisiyatifi gibi biraz da

 32. Sağlık sevki için belge gönderdikten ortalama kaç gün sonra sevk kağıdı elimize ulaşır?

 33. Merhaba, benim atamam da dhy de msb kadrolarından birine çıktı. Müstafik kalmayı planlamıştım ama daha sonra vazgeçtim. Yurtdışda olduğum için sanırım bana sms gelmedi hattım açık olmasına rağmen. Kimlik fotokopisi falan göndermem gerektiğini bugün öğrendim. Şu an göndersem yine de müstafi olarak mı değerlendirilirim?

 34. Muayene olmak istediğimiz hastaneyi kağıda yazmak yetiyor mu yoksa dilekçe tarzı bir form mu oluşturmamız gerekiyor

  1. Kağıda yazmanız yeterli. Özellikle aradım sordum bu hususu, kimlik fotokopisinin altına yazabilirsiniz dediler

 35. Merhabalar, bahsettiğiniz mesaj bana 27 Eylül tarihinde gelmiş, bu durumda 15 iş gününün son günü 18 Ekim mi oluyor? 18 Ekim gününe kadar postayı göndermem mi gerekiyor yoksa postanın ilgili birime ulaşması mı gerekiyor?

  1. Mesajın geldiği gün dahil 15 gün saymanız gerekiyor yani 17 Ekim son gün. 17 Ekimde ellerine ulaşmış olması gerekiyor

 36. En başta mesajda istenen evraklar 15 gün içinde gönderilmezse 15 günün sonunda usulsüz istifa edilmiş mi oluyor? 1 yıllık ceza süresi tam olarak hangi gün başlıyor?

  1. Evet, usulsüz istifa edilmiş oluyor. 1 Yıllık sürenin başlangıcı ile alakalı net bilgi yok maalesef fakat size mesaj yoluyla tebligat geldiği günden itibaren düşünebilirsiniz

 37. Merhaba kadın hekim olarak genel kurayla sadece erkeklerin tercih edebileceği bir yere atandım, bu durumda yanda yazan hastane için gelecek olan tebligat süremde diğerleriyle bir farklılık olur mu, benim için de süreç aynı mı?

  1. Merhabalar, yayınlanan son tebligat listesine göre, askeriyeye atanan kadın hekimler münhal kadrolarda alternatif olarak verilen hastaneye atanmışlar

 38. Merhabar ben genel kura ile sadece erkeklerin tercih edebildigi bir munhal kadroya atandim kendim bayanim. Bu durumda ben msb kadrosuna mi bagli olacagim yoksa saglik bakanligina mi? Yukarida belirtilen saglik raporu, guvenlik sorusturmasina ben de tabi miyim?

  1. Merhabalar, siz şartları sağlamadığınız için bu kadronun hemen yanında yazan hastaneye atanmış olacaksınız. Yukarıdaki yazılan hiçbir aşamaya tabi olmayacaksınız.

   Size direkt bahsi geçen hastaneye olacak şekilde tebliğat gelecektir. Eğer MSB’den mesaj gelecek olursa, siz MSB’ye dilekçe yazıp süreci hızlandırabilirsiniz.

 39. msb yazip tercih surecleri devam ederken tus tan atanirsak surec nasil isler

  1. MSB nin güvenlik soruşturması bitip size telefonla tebligat gelene kadar, TUS’ta kazandığınız kadro için ÇKYS’ye isminiz düşerse direkt TUS’ta yerleştiğiniz kadroya başlayıp bir dilekçe ile MSB ye bildiriyorsunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.