TUS’ta Bir Soru Kaç Puan ?

TUS’ta Bir Soru Kaç Puan ?

Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) içerisinde sorular Temel Bilimler ve Klinik Bilimler olmak üzere iki oturum olarak sorulmaktadır. Temel Bilimler içerisinde 120 soru olup dağılımı şu şekildedir;

 • Anatomi – 14 Soru
 • Fizyoloji – Histoloji – Embriyoloji – 18 Soru
 • Biyokimya – 22 Soru
 • Mikrobiyoloji – 22 Soru
 • Farmakoloji – 22 Soru
 • Patoloji – 22 Soru

Klinik Bilimler içerisindeki 120 sorunu dağılımı ise ;

 • Dahiliye 29 Soru
 • Pediatri 30 Soru
 • Genel Cerrahi  24 Soru
 • Kadın Hastalıkları ve Doğum  12 Soru
 • Küçük Stajlar 25 Soru

şeklindedir. Küçük Stajlardaki soru sayısı 22-25 arasında değişkenlik göstermektedir. Sitelerdeki soru dağılımındaki farklılık buradan kaynaklamaktadır.

ÖSYM’nin yayınlamış olduğu kılavuzun puan hesaplama kısmında sorular ders ders değil, Temel ve Klinik olarak sınıflandırılmaktadır. Yine vermiş olduğu formülde de adayların temel ve klinik netleri şeklinde hesap yapılmaktadır. Sonuç olarak TUS’ta soru bazında veya ders bazında bir puan farklılığı söz konusu değildir. Temel Bilimler içerisindeki bütün sorular aynı puanı, Klinik Bilimler içerisindeki bütün sorular aynı puanı getirmektedir.

Kılavuzdaki puan hesaplama formülünde sınava giren adayların net ortalaması, en düşük adayın puanı, en yüksek yapan adayın puanı, testlerin standart sapması gibi birçok değişken yer almaktadır. Fakat neticede sınavın sonucunda temel ve klinik için ayrı ayrı her bir net için belirli bir puan ve taban puanı oluşmaktadır. Bahsi geçen taban puan ve her bir net için elde edilecek puanlar, her sınav yukarıda sayılan değişkenler sebebiyle farklılık göstermektedir. Bu sınavdaki bir klinik netinin getirisi ile diğer sınavdaki bir netin getirisi aynı olmamaktadır.

TUS’ta 1 Soru Kaç Puan ?

Yayınlanan son kılavuzdaki puan hesaplama sistemindeki değişiği de dikkate alarak 2022 Eylül TUS’unu referans alarak bütün puan türleri için bir netin kaç puana tekabül ettiğini hesapladık. Temel Puanı için; bir temel bilimler neti 0,289 puan, bir klinik bilimler neti 0,136 puan getirecektir ve taban puanı ise 39,821 dir. Klinik Puanı için; bir temel bilimler neti 0,128 puan, bir klinik bilimler neti 0,330 puan getirecektir ve taban puanı ise 35,906 dır. Buradaki puanlar yeni sisteme göre hesaplanmıştır fakat her sınav standart sapmaya göre bu değerler değişecektir. Örnek bir hesaplama yapacak olursak 60 temel neti ve 70 klinik neti yapan bir adayın klinik puanı; 35,906+ 60*0,128 + 70*0,330 =66,686

Her TUS’tan sonra yazıdaki katsayılar güncel katsayılar ile değiştirilmektedir. Puan hesaplama sistemlerinin girdiğiniz sınavlardaki puanı birebir doğru hesaplaması buradaki katsayıların sınavdan sonra hesaplanması ile olmaktadır. Daha önceki TUS’lara giren adaylar TUS Puan Hesaplama modülümüzden kendi sınav sonuçlarını kontrol edebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.