TUS Konuları ve Soru Dağılımı 2024

TUS; ÖSYM tarafından yılda 2 kez uygulanan uzmanlık sınavıdır. Tıp fakültesi mezunu adayların herhangi bir alanda uzmanlık yapabilmesi için girdikleri TUS; toplamda 2 oturumdan oluşur. Her sınava ortalama 20.000 adayın girdiği TUS’un ilk oturumu Temel Bilimler Testi, ikinci oturumu ise Klinik Bilimler Testidir. TUS temel bilimler konuları arasında  anatomi, histoloji ve embriyoloji , fizyoloji, tıbbi biyokimya, tıbbi mikrobiyoloji, tıbbi patoloji ve tıbbi farmakoloji; klinik bilimler konuları arasında ise dahiliye, pediatri, genel cerrahi, kadın doğum ve küçük stajlar yer almaktadır.

ÖSYM’nin TUS soru dağılımı ise şu şekildedir; Temel Tıp Bilimleri dersleri, Anatomi soru sayısı 13, Histoloji ve Embriyoji soru sayısı 7, Fizyoloji soru sayısı 8, Tıbbi Biyokimya soru sayısı 18, Tıbbi Mikrobiyoloji soru sayısı 18, Tıbbi Patoloji soru sayısı 18, Tıbbi Farmakoloji soru sayısı 18’dir. Klinik Bilimleri dersleri, Dahiliye soru sayısı 23, Pediatri soru sayısı 25, Genel Cerrahi soru sayısı 20, Küçük Stajlar 22*, Kadın Hastalıkları ve Doğum soru sayısı ise 10’dir.

*ÖSYM’nin yayınlanmış olduğu kılavuzda küçük stajlar başlığında herhangi bir ders bulunmamaktadır. Küçük Stajlar; Dahiliye ve Genel Cerrahi dersleri içerisinde yer almaktadır. Soru sayısı 120 den 100 e düşürüldükten sonraki süreçte yaklaşık 22 soru sorulmaktadır. ÖSYM’nin yayınlamış olduğu kılavuzda soru dağılımı aşağıdaki gibidir

Aşağıdaki linklere tıklayarak TUS Konuları ve Geçmiş Yıllara ait soru dağılımına ulaşabilirsiniz.

Temel Bilimler Testi

Klinik Bilimler Testi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.