100 Netten 180 Nete Nasıl Çıktım?

Merhaba herkese, benimle benzer durumda olanlara umut ışığı olsun diye oldukça uzun bir yazı olacak. Çünkü sınava 4 ay kala istifa etmiş ve bu işi kurtarabileceğinden pek de emin olmayan biri olarak böyle yazılar çok aradım. 2022 eylül Tusunda kesintili olarak temelden 75.3 alarak 330.; klinikten 77,5 alarak 114.oldum. Temel ve klinik toplam 182 netim vardı.

2021 Eylül Tusundan 130 netle 62 alarak bir bölüme yerleştim. Sonra nisan ayında istifa ettim. hedefim ilk 200’dü. Oturup bir tusdata denemesi çözdüm, yaklaşık 100 net geliyordu. sonra başladım çalışmaya. Eylül tusuna 4 ayım vardı. Günde minimum 6 saat, genelde 6-8 saat arası çalıştım. Başlarda 4-5 saat ile başladım yavaş yavaş arttı ve bu aralığa yerleşti. Bu 4 aylık totalde toplam 7-8 gün hiç çalışmadığım oldu, hastalık vs nedeniyle. Son 1 ay 8-10 saat aralığında çalıştım.

KAYNAKLARIM:

Ben Tusdata kursiyeriydim. Bu nedenle 2019 basım şampiyonaların notuyla devam etme kararı aldım. Patoloji-fizyo-dahiliye-farma-biyokimya-mikrop-pediatri-anatomi-genel cerrahi-kadın doğum-küçük stajlar şeklinde bir sıralamayla okumaya başladım. Benim avantajım hep hızlı okuyan biri olmamdı ve bu bence çok önemli. ilk 2 okumanızda zaten bir şeyler kalması zor olacak, o yüzden aynı sayfaya 30 dk ayırmakla 5 dk ayırmak pek de fark etmiyor emin olun. İlerledikçe özellikle eksik olduğunuz konuları fark edip o noktalara zaman harcamanız çok daha mantıklı. İlk 200 istediğim için mutlaka soru kitabıyla desteklemem gerektiğini biliyordum. Atölyenin ders ders denemelerinin de hepsini çözdüm.

Dahiliye:  Data konu okudum. Soru olarak data kırmızı vaka kitabını ve atilla hocanın vaka soru kitabını çözdüm. Datayı %100 önerirm, 2 kere çözdüm. Ama atilla hocanın kitabı tusla pek korele değildi, daha çok farklı bir bakış açısı için iyiydi. Yine de 2.seçenek olarak önerebilirim.

Pediatri: Data konu okudum. Tusworld pediatri çıkmış soru bankasını 2 kere, hatta bazı kısımlarını 3-4 kere çözdüm. Mükemmel bir kaynak ötesi yok. Tusworld 1 ay önce tekrar düzenleyip ilgii kaynağın adını “efsane soru bankası” olarak güncelledi bilginiz olsun. Sınavda pediatride zorlanmamamın nedeni bu kitaptır. Çözmeden sakın girmeyin, çözmekle de kalmayın tekrar edin.

Küçük Stajları: Data konu kitabını ancak 2 kere okuyabildim, sonra hep soru baktım. Çok boğucuydu kitap. Data vaka kitabı+atölye denemesi+irşadi hoca 1001 soru bankası çözdüm. Ama sadece irşadi hoca 1001 sb veya data sb çözsem de benzer neti yapardım sanırım. Küçük stajlar gol yemeye daima müsait çok da şaapmamak lazım bence. İrşadı hocanın kitabı da fena öğretmiyor ama.

Genel Cerrahi: Data konu okudum. Levent Kodal’ın yeni çıkarttığı pembe-fuşya soru bankasını çözdüm, kesinlikle öneririm. Kitap konuyu harika şekilde kavramamı sağladı ve netlerim bariz şekilde arttı. 2 kere çözdüm. Kitap pek profesyonel hazırlanmamış hissi vermişti ama resmen gc nosyonu kazandırdı bana. Bu kitaptan sonra gc netlerim bir anda yükseldi ve hiç zorlanmadan çözmeye başladım. kesinlikle çözülmeli. 2 kere çözdüm.

Kadın Doğum: Sadece TTS ve konu okudum. 11 d 1 y yaptım tusta. bence yeterli.

Anatomi: Anatomiyi data kitabından çalışarak bir türlü yükseltemedim. Bu nedenle SMT Anatomi satın aldım, olay çözüldü. zorlandığınız noktada destek alın, dersle boğuşmayın.

Mikrobiyoloji: Data konu kitabı. Feyyaz Akay soru kitabı. feyyaz hocadan ders dinlemiş olsam çok daha efektif olacaktı muhtemelen ama faydası olmadı diyemem kesinlikle.

Biyokimya: Tusa 19 gün kalaya kadar tusdatadan okuyup yapmaya çalışıyordum ama 7-8 net falan böyle rezil haldeyim ve asla yükselmiyor. Büyük risk alarak 19 gün kala kaynak değiştirip Yavuz Şahine geçtim. 1 kere tüm dersleri dinledim, 1 kere kitabı okudum. Sonuç: 17 biyokimya neti. hayatımı kurtardı. salaklığım en baştan değiştirmememdi. olmuyorsa dersle boğuşmayın, kaynağı değiştirin. Yavuz hocanın soru kitabını da kendisini dinlemeden önce çözmüştüm ama tek başına yeterli olmamıştı. Hocanın derslerini dinlemek lazım mutlaka.

Fizyoloji: Konu okudum sadece ve atölye denemelerini çözdüm.

Patoloji: Datadan okudum, Emrullah hocanın sorularla son tekrarını çözdüm. bence ideal bir kombinasyon oldu.

Farmakoloji: Datadan okudum, atölye sorularını çözdüm ve farmakalenin özet notundan okudum zaman buldukça. Quizlet isimli uygulamayı indirdim, oraya biri farmakale notunu yüklemiş. Sürekli orAdan eşleştirme-flash card olarak farma çalıştım çok işime yaradı. Farmakale notu hayatımı kurtardı, mutlaka edinin.

Son 1 ay sarmal programa geçtim. Sıralamam şöyleydi:

 • Farmakoloji-Pediatri
 • Farmakoloji-Pediatri
 • Farmakoloji-Pediatri
 • Biyokimya-Pediatri
 • Biyokimya-Pediatri
 • Biyokimya-Pediatri
 • Farmakoloji-Genel Cerrahi
 • Anatomi-Genel Cerrahi
 • Anatomi-Genel Cerrahi
 • Anatomi-Genel Cerrahi
 • Biyokimya-Genel Cerrahi
 • Mikrobiyoloji-küçük
 • Mikrobiyoloji-küçük
 • Mikrobiyoloji-küçük
 • Anatomi-Dahiliye
 • Patoloji-Dahiliye
 • Patoloji-Dahiliye
 • Patoloji-Dahiliye
 • Mikrobiyoloji-Dahiliye
 • Fizyoloji-Kadın Doğum
 • Fizyoloji-Kadın Doğum
 • Fizyoloji-Kadın Doğum
 • Farmakoloji
 • Biyokimya
 • Anatomi
 • Mikrobiyoloji
 • Ne Eksikse+Spot Defteri
 • Ne Eksikse+Spot Defteri
 • Ne Eksikse+Spot Defteri
 • TUS

Bu sarmal programda 4 saat temel-5 saat klinik ders gibi ayırarak baktım. Bazen yetişmediği oldu, ertesi güne sarkıtmadım devam ettim. Sürekli aynı şeyi okumak beni bıktırıyordu, böyle zamanlarda soru çözmek beni kurtardı. okumaktan sıkıldıysan soru sorudan sıkıldıysan konu, böyle böyle devam ettim.

Deneme 7-10 günde bir çözüyordum, en iyisi data bence. Diğer dersanelerin denemeleri Tusa yaklaşamıyor bile. En yüksek 177 net yapmıştım datadan. son çözdüklerim 160 net civarı geliyordu, Tusda daha yüksek yaptım. Önceki son 2 tusu da çözdüm, oradan 180-183 civarı gelmişti. Asıl sınavımda da benzer yaptım. Denemeler eksiklerimi göstermekte inanılmaz yardımcı oldu, sürekli yanlış yaptığım yerleri dönüp defalarca çalışarak eksiğimi kapatmaya çalıştım. Denemesiz-sorusuz asla olmuyor bu iş.

Spot defterini belli bir düzeye gelmeden yapmaya başlamayın, saçma sapan boş bilgi doluyor öyle olunca. en azından 2 tekrarı yaptıktan sonra başlamak o defterin gerçekten spot defteri olmasını sağlıyor. Olmazsa olmaz bu süreçte bence, sürekli unuttuğum şeyi sayfalarca nottan aramak yerine defterden hemen bulmak çok iyi.

Herkesin çalışma stili farklı. lütfen kendinizi dinleyin. Bazı insanlar -benim gibi- soru üzerinden çok daha hızlı ve kalıcı öğreniyor. Kimisiyse okuyarak. Bakın, deneyin, işe yarayanı bulduysanız devam edin; işe yaramıyorsa derhal değiştirin ve tekrar diyorum dersle boğuşmayın. Baktınız kaynak olmuyor size ulaşmıyor değiştirmekten çekinmeyin ama doğru hocayla. Her dersin belli ünlü hocası var ve boşuna ünlü değiller emin olun.

Ben 4 ay önce bu yola çıkarken umudum %1 falandı belki. Daha önce hiç böyle oturup da ciddili tus çalışmamıştım. . İnanılmaz gözüm korkuyordu. Zaman zaman umutsuz hissettiğimde çok oldu. İnanın yalnız değilsiniz ve imkansız da değil. Hiçbirimiz tesadüfen bu noktada değiliz, hepimiz zorlu sınavlardan geçip geldik. Emin olun muhtaç olduğunuz kudret damarlarınızda mevcut 😅

Omzunda tus yükü olan herkesi kocaman kucaklıyorum, hedefinize ulaştığınızda hissedeceğiniz şeyleri düşünün ve devam edin. Beni zorlandığım zamanlarda bu ayakta tutuyordu. Eylülde olmazsa bile martta ben bu işi yapacağım diyordum, siz de kendinize bunu diyin çünkü hepimizin kafası zehir gibi bunu bilin. 4 ayda bu nete gelmek bana çok uzak gelen büyük bir başarıydı. 4 ay önceki benle aynı durumda olup umutsuzca birinin yapabildiğini görmek isteyenler için yazdım bu yazıyı da.

Umarım son Tusum olmuştur bu sınav, malum sıralamalar ve kadrolar çok şey değiştiriyor. bana iyi dileklerinizi yollayın olur mu? 

Bu yazıyı okuyan ve Tusa girecek herkese iyi dileklerimi gönderiyorum. Umarım mutlu olacağınız yerde olursunuz. Sevgiler 💐

TUS Atölyesi – @İrem T.

3 yorum “100 Netten 180 Nete Nasıl Çıktım?

  1. Merhabalar, yazı sahibi sitemizde direkt yazar olarak bulunmuyor. Yazıyı TUS atölyesine ait telegram kanalından izinle almıştık. Yazı sahibi yorumunuzu görürse, yorum olarak bıraktığınız telefon numarasını kendisine iletiriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.