TSM Doktoru Ne İş Yapar? TSM Hekimi Görevleri

TSM Doktoru Ne İş Yapar? TSM Hekimi Görevleri

Bu yazımızda sizlere Toplum Sağlığı Merkezi nedir,Toplum Sağlığı Merkezi ne iş yapar, TSM’ye DHY ile atanan bir hekim ne iş yapar, nelerden sorumludur bunlardan bahsedeceğiz.Kendi kurumum ve kendi çalışma tecrübelerimden hareketle güncel durumu aktaracağım

Öncelikle TSM’ler bulundukları bölgede il/ilçe sağlık müdürlüklerine bağlı olarak faliyetlerini yürüten kurumlardır. TSM akla gelebilecek her türlü 1. basamak tanı-tedavi ve koruyucu sağlık hizmetlerini halka ulaştırır. Bu sağlık hizmetlerini mevcut Covid-19 pandemisi ile ilgili olan ve pandemi hariç hizmetler olarak ayırmak sağlıklı olacaktır.

TSM Doktoru Ne İş Yapar?

1-Görevlendirme

TSM’de bir hekim olarak en primer rol alacağınız yerdir. Kurumunuza bağlı aile hekimliği biriminde aile hekimi ihtiyacı olduğunda (izin ve istifa gibi durumlar)  belirli sürelerle görevlendirme alırsınız. Genellikle yakın köylere verilen bu görevlendirmelerde AHB’nin şartlarına göre 1. basamak tanı ve tedavi hizmeti verilmektedir. Eğer görevlendirilen tarihte AHB’nin mobil hizmeti varsa oraya da gidilmekte ve sağlık evlerinde günübirlik mobil sağlık hizmeti verilmektedir. Bununla birlikte ihtiyaca göre ilçenizde ve ilinizde bulunan hastanelerin acil servislerine de görevlendirme verilebilmektedir.

2-KETEM

Koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında kurumunuzun KETEM biriminde hastaların sonuçları değerlendirilir ve gerekirse sevk kararı verilir. Sonuç raporlarına göre sözlü sevk veya yazılı sevk gerekebilmektedir. Yazılı sevk durumunda mevcut sevk kağıdı doldurulur ve hastaya durumu izah edilir. Sonuçlar tamamıyla negatifse hastaya bir dahaki tarama zamanını hatırlatılıp taburcu edilir

3-Yabancı Uyruklu Polikliniği (YUP)

Ülkemizde son yıllarda artan göçmen nüfusu ile birlikte yabancı uyruklu vatandaşlar için de ulaşılabilir 1. basamak sağlık hizmeti vermek önemli hale gelmiştir. YUP bu amaçla kurulmuş ve aile hekimliği gibi hizmet veren bir birimdir. Her yaştan hastaya tanı takip tedavi gerekirse sevk hizmetleri sağlanır. Çocukların aşı takibi , kadınların gebelik takibi yapılır. Hekim olarak muayene , tahlil, reçete işlemleri yapılmaktadır. 

4-Sigara Bırakma Polikliniği

Sağlık Bakanlığınca belirli zamanlarda verilen eğitime katılıp sertifika alarak sigara bırakma polikliniğinde hekim olarak çalışılması mümkündür. Kurumunuz ihtiyaca göre bu eğitimi duyurup kayıt alabilmektedir. Eğitim alan hekimler başvuran hastaların tahlillerini ister, tedavi verir ve takibini yapar.

5-Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitimi (SÜDGE)

SÜDGE; alkollü araç kullandıkları için ehliyetlerini ikinci defa kaybeden vatandaşların ehliyetlerini geri alabilmek için katılmak zorunda oldukları eğitim programıdır. Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen eğitime katılarak eğitici olunabilen bu programda psikiyatri uzmanı, pratisyen hekim, psikolog ve trafik uzmanından oluşan  ekibin bir parçası olunur.  Pratisyen hekim olarak  SÜDGE ‘ye başvuran katılımcıların 1. basamak sistem muayenelerini yapıp öncelikle görme, işitme, nöromuskuler muayenesinde şüpheli durumlar varsa sevk istenilir. Hekim; eğitim programı kapsamındaki konularda sunum yapıp katılımcılara kanaat notu vermektedir.

6-Okul Taramaları

İlköğretim okullarındaki işitme-görme taramalarına katılmanız istenebilir. Bu gibi çalışmalarda sağlık personelinden oluşan bir ekip ile beraber belirlenen yaş gruplarına taramalar yapılır. Tarama esnasında kusur tespit edilen çocuklar ilgili kurumlara sevk edilir.

7-Aşılama

İlköğretim okullarındaki çocukluk çağı aşıları için oluşturulan ekiplerle aşılama programına çıkılır. Hekim; aşılamada kontrendikasyonları bilmek ve bu gibi durumlarda aşıyı yapmamak, olası alerjik reaksiyonlarda müdahale etmekle görevlidir

8-Ölüm Bildirimi ve Adli Nöbet

TSM hekiminin kurumununa bağlı köylerdeki ölümleri bildirmesi gerekir. Kurumca ayarlanan araçla ölümün olduğu yere gidilir ve öncelikle adli olup olmadığına karar verilir. Ölümün doğal olduğu düşünülürse Ölüm Bildirim Sistemi (ÖBS) üzerinden ölüm belgesi (Tahmini ölüm sebebi belirtilerek) düzenlenir. Şüpheli durumlarda, ölüm nedeni belirlenemediğinden dolayı tutanak tutularak  adli olarak belirtilir ve otopsi yapılması istenilir. Pratisyen hekimin görevi buraya kadardır.

Gelelim pandemiyle beraber TSM’de hangi işlerin yapıldığına ;

9-Filyasyon

Pandemide filyasyon çalışmaları koordinasyon ve saha olarak ikiye ayrılabilir. Koordinasyon birimi saha ekiplerini belirler, pozitif ve temaslı listelerini hazırlar ve hangi ekibin kimlere filyasyon yapacağına verir. Koordinasyon hekimi pozitif vakaları arayıp sorgulayarak tedavi veya sevk kararını vermektedir. Kişinin hastalıklarını , ilaçlarını ve mevcut semptomlarını sorgulayarak tedavisi düzenlenir. Hastanın mevcut semptomları ve genel durumu ağırsa sevk kararı verilir saha ekipleri hastaya gittiğinde 112 komuta ile iletişime geçerler. Bazen temaslı olup evde numune alımı talep edenlerden semptomlarına göre numune alıp alınmayacağı kararı verilir. Karantina uygulanacak olup SGK kapsamında çalışanların raporları düzenlenir. Tüm bu işlemler bakanlığın FİTAS isimli uygulaması üzerinden yapılır Saha ekibinde olan hekimler adreslere ulaşarak pozitif ve temaslı kişilere gerekli bilgileri verir. Tedavi verilmiş ise ilaçları ulaştırır

10-Numune Alımı

Gerekli durumlarda hekim KYK Yurtları, fabrikalar, huzurevleri gibi toplu yaşanılan yerlerden numune alımı için görevlendirilir

11-Aşılama

Belirlenen sabit aşı istasyonlarında veya gezici ekiplerle aşılama hizmeti verilir. Aşılamada hekimin görevi; kişiye aşı yapılma kararını vermek ve olası reaksiyonlarda ilk müdahaleyi yapıp hastayı sevk etmektir.

Bir TSM Hekimi Olarak Sonsöz;

TSM gerek çalışma saatleri gerek koşullar olarak çoğu zaman klasik devlet memurluğu yaptığınız konforlu bir kurum. Acil servise göre hastayla daha az muhatap olduğunuz, malpraktisin çok görülmeyeceği, mesleki olarak zorlanmayacağınız bir çalışma alanı. Ancak kendi kanaatimce hekim gibi hissedilmeyen, aksine intörnlüğün devamı niteliğinde, iş tanımının net olmadığı, bugün ve yarın hangi işin yapılacağı belirsiz olan anlamsız bir çalışma deneyimi. Sanılanın aksine TUS çalışmak için çok da iyi bir seçenek değil.

Dr. Gökçen Büşra AKYÜZ 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.