TUS Başarı Puanında Yeni Karar

Dün (14.12.2021) Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA tıp fakültesi öğrencileri ile bir araya geldi.  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tıp fakültesi öğrencileriyle eğitim süreçleri, Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS), sağlıkta şiddet gibi konuları görüştüklerini bildirdi. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Tıp fakültesi öğrencileriyle 3 saat süren bir toplantıda bir araya geldik. Eğitim süreçlerini, geleceğe bakışlarını, Tıpta Uzmanlık Sınavını, sağlıkta şiddet başta olmak üzere sorunlarımızı ele aldık. Dönüştürüp, hayallerimizin hizmetine sunacağımız çok şey var.” ifadelerini kullandı.

Yapılan toplantının neticesinde çıkan gündem maddeleri şu şekilde;

  1. Okul puanının TUS’ta etkili olması noktasında standardizasyon getirilmeden uygulanamayacağı,
  2. Hizmet puanının TUS puanı hesaplanırken etkili olup olmaması konusuyla ilgili olarak da kısa sürede bir karar alınamayacağı, etkili olması durumunda ise çok fazla etkilemeyeceği (2-5 Puan)
  3. Dershanelere olan bağımlılığı ortadan kaldırmak amacı ile TUS’ta çekirdek eğitim programına uygun soruların sorulması ,son sınavlarda UÇEP kapsamında sorulan soruların %80 civarında olduğu ve zaman içerisinde soruların tamamının bu kapsamda sorulması planlandığı ifade edildi.
  4. TUS’ta Temel Tıp Bilimleri Testi (TTBT) ve Klinik Tıp Bilimleri Testi (KTBT) olarak 2 sınav yapılmakta. Ağırlıklı puanlar hesaplanırken Temel Bilimler Puanı için TTBTnin %70i, KTBTnin %30u alınıyor; Klinik Bilimler Puanı için de %50-50 alınıyordu. Yapılması planlanan değişiklikle Klinik Bilimler Puanı hesaplanırken TTBTnin %30’unun KTBT’nin %70’inin alınması düşünülüyor
  5. Her ne kadar sınav takvimi açıklanmış olsa da 2022de 3 TUS yapılması planlanıyor. TUS için öngörülen tarihler ise Şubat-Mart, Temmuz-Ağustos ve Kasım olacak şekilde düşünülüyor.
  6. Şu anda Ankara, İstanbul ve İzmir de yapılan sınavlar için merkez sayısının arttırılması planlanıyor.
  7. İntörn maaşlarının arttırılması ve intörn görev-yetki sorumluluklarıyla ilgili değerlendirmeler

TUS’ a okul puanının eklenmemesi noktasında alınan kararla ortaya çıkacak haksızlıklar engellenmiş oldu. İlerleyen süreçte nasıl bir standardizasyon getirilir bilinmez ama fakülte içerisindeki sözlü sınavlardaki hoca kurulları bile standardize değilken biraz zor gözüküyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.