İntern Hekimler TUS’a Girebilirler Mi?

Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) uzmanlık eğitimi alacak adayların katıldığı bir sınavdır. Akademik olarak gerçekleştirilen sınavlar içinde en zor olanlarından biridir. TUS, ÖSYM tarafından yılda iki defa yapılır. Tıp fakültesi eğitimini tamamlayanlar, bir alanda uzmanlaşmak istiyorsa bu sınava katılmak zorundadır.

Daha önceki Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliğine göre TUS’a tıp eğitimini tamamlayan ve tıp fakültesinde eğitimi devam eden öğrenciler katılabiliyorlardı. İntern hekimler ve  4-5. sınıf tıp öğrencileri kendilerini denemek için TUS’a girebilmekteydi. TUS’ta tercih verebilmek için ise tercih dönemine kadar mezun olma şartı aranıyordu.

Ancak yeni yönetmelik ile beraber TUS tercih sürecine kadar mezun olma şartı değiştirildi. Adayların tercih verebilmesi için TUS tarihinden önce diplomalarını tescil ettirmeleri gerekmektedir. Buradan şu sonuç çıkarılabilir; TUS’a intörnler girebilir fakat puanları ve sıralamaları hesaplanmayacaktır. İntörn olup diploması tescil edilmemiş adayların sonuç  belgelerinde aşağıdaki ifade yer alacak.

ÖSYM’nin son yayınlamış olduğu kılavuzda bu bilgiye şu şekilde yer verildi;

Sınava giren adaylardan sınav tarihi itibarıyla diploma tescili bulunmadığı/diploma tescil işlemi tamamlanmadığı bilgisi Sağlık Bakanlığı tarafından Başkanlığımıza bildirilen adayların sınavı geçersiz sayılacak ve bu adalar herhangi bir hak iddia edemeyeceklerdir.

Sınav başvuru ekranında adaylar sınava ilişkin bilgilerini girerken, başvuru yapabilmeleri için aşağıdaki ibareye onay vermeleri gerekmektedir.

Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği” uyarınca, sınav tarihi itibarıyla diploma tescil işlemlerimi tamamladığımı veya tamamlayacağımı beyan eder, diploma tescil işlemlerimi tamamlamadığım takdirde sınavımın geçersiz sayılacağını kabul ederim.

Bir örnekle izah etmek gerekirse; 28 Şubatta mezun olacak olan bir aday Ocak ayında başvuruları alınan ve 4 Martta uygulanacak olan TUS’a girebilir mi?  Bu aday ocak ayında TUS başvurusunu yaptıktan sonra, mart ayında evraklarını kendisi bizzat bakanlığa götürüp diplomasını 4 marttan önce tescil ettirse TUS’a girip tercih yapabilir. 4 Marttan önce diplomasını tescil ettirmese bile TUS’a girebilir ama tercih veremez

TUS’ta tercih verebilmek için gereken şartlar nelerdir;

 • Tıp fakültesinden mezun olmak yeterli değil. Diplomanızın sağlık bakanlığına ulaşmış olması ve tescil edilmesi gerekiyor. Diplomanın tescil edilme tarihinin sınav tarihinden önce olması yeterlidir TUS’a başvuru tarihi değil sınav tarihi referans alınmaktadır.
 • Yerleştirme işleminin yapılabilmesi için yabancı dil sınavlarından yeterlilik elde etmek gerekiyor. Yabancı dil şartı TUS’a girebilmek için değil, tercih yapabilmek için gereklidir.

tus yönetmelik 2022

03.09.2022 tarihinde resmi gazetede yayınlanan Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliğinde TUS ile alakalı bazı maddeler şu şekildedir;

 • TUS yılda en az iki defa olmak üzere ÖSYM tarafından yarışma esasına dayanan mesleki bilgi sınavı şeklinde yapılır. TUS sorularının mezuniyet öncesi ulusal çekirdek eğitim programına uygun olması amaçlanır.
 • Devlet hizmeti yükümlülüğü yapılmaya başlanılmadan veya tamamlanmadan ana dalda uzmanlık eğitimi yapmak üzere TUS’a girilebilir ve uzmanlık eğitimine başlanabilir. Ancak  birden fazla uzmanlık ana dalında eğitim yapmak üzere TUS’a girebilmek için sınav tarihi itibarıyla Devlet hizmeti yükümlülüğünün tamamlanmasına dokuz aydan daha az bir süre kalmış olması ve uzmanlık eğitimine başlanabilmesi için de Devlet hizmeti yükümlülüğünün tamamlanmış olması şarttır.
 • TUS’a girebilmek için sınav tarihi itibarıyla diplomasının tescil edilmiş olması, yerleştirme işleminin yapılabilmesi için yabancı dil yeterliliğinin olması gerekir. TUS sonucunda tercih yapabilmek için gerekli olan başarı düzeyi ise Kurul tarafından belirlenir.
 • Yabancı dil yeterliliği için İngilizce, Fransızca veya Almanca dillerinin birisinden, YDS,YÖKDİL veya TIPDİL sınavlarında yüz üzerinden en az elli puan almış olmak ya da ÖSYM tarafından bu puana denk kabul edilen uluslararası geçerliliği bulunan bir belgeye sahip olmak şarttır. Yabancı dil sınav sonuçları sınav tarihinden itibaren beş yıl süre ile geçerlidir. Beş yıllık sürenin sona erdiği tarihin hesabında TUS’a başvuru tarihi dikkate alınır.
 • Buraya tıklayarak ilgili yönetmeliğe ulaşabilirsiniz

TUS’a Kimler Başvurabilir?

Tıpta uzmanlık eğitimi yapabilmek için tabip ya da tıp dışı meslek mensubu olarak eczacı, kimyager veya veteriner olmak şarttır. Uzmanlık öğrencisi adayı çizelgelerde belirtilen uzmanlık dallarında eğitim veren programlara ÖSYM tarafından yerleştirilir. Eczacı, kimyager ve veterinerler sadece tıbbi biyokimya veya tıbbi mikrobiyoloji ana dallarında uzmanlık eğitimi veren programlara, kendileri için kontenjan açıldığı takdirde yerleştirilebilirler.

13 yorum “İntern Hekimler TUS’a Girebilirler Mi?

 1. Merhaba Tus ilk dönem sınavı her zaman mart ayında mı oluyor peki? Daha önceki senelerde şubat ayında da olduğunu gördüm.

  1. Genelde mart ayında oluyor ama ne zaman ne olacağı belli olmaz
   Şubatta da yapılabilir nisanda da

 2. İntörn olup 2024 eylül tusa girmesi gerekn biri olarak. 2024 mart tusunda Kendimi denemek için girmek için “Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği” uyarınca, sınav tarihi itibarıyla diploma tescil işlemlerimi tamamladığımı veya tamamlayacağımı beyan eder, diploma tescil işlemlerimi tamamlamadığım takdirde sınavımın geçersiz sayılacağını kabul ederim. ” maddesini işaretlesek sorun olur mu? Sadece geçersiz sayılacak de mi ?

  1. Aynen sadece geçersiz sayılacak ve puanınız hesaplanmayacak.
   Amacınız sadece sınav ortamını görmekse mantıklı olabilir fakat sıralamanızı görmek için giriyorsanız zaten hesaplanmayacak
   Soruları görmek için girecekseniz, sınavdan sonra yayınlanıyor

  1. Belgeleri üniversite gönderiyorsa yaklaşık 15 gün, siz belgeleri alıp kendiniz götürürseniz aynı gün tescil olur

 3. 2023 tus sonuçlarında internlerin sorruları yanlış doğru şeklinde gözüktü mü acaba

 4. ya ne kadar saçma ya puanımızı hesaplamak bu kadar zor mu zaten burda biz intörnlerin sınava giriş amacı puanımızı görmek. işe bak yaa

 5. en azından intörn olanlar için sınav sonucunda doğru ve yanlış bilgisi görünür mü?

  1. Muhtemelen gözükmez, sonuç belgesinde şöyle bir ifade yer alır;
   Diplomanız sınav tarihi itibariyle tescil edilmediği için TUS puanınız hesaplanmamıştır

   1. 2023 tusta internlerin doğru yanlış soru sayıları gözüktü mü acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.